Prokuratorzy zapoznali się z tłumaczeniem pisma Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy,  Theodorosa Rousopoulosa, z  16 lipca 2024 r. 

Czytaj też: Poseł Romanowski na wolności - jednak chroni go immunitet

Treść tego pisma rodziła konieczność dodatkowego wyjaśnienia kwestii zakresu obowiązywania immunitetu ZPRE. 

W związku z tym prokurator w pierwszej kolejności przeanalizuje argumentację przedstawioną przez sąd w uzasadnieniu postanowienia, a następnie podejmie decyzję co do ewentualnego zaskarżenia ww. decyzji. Decyzja Sądu jest nieprawomocna i przysługuje na nią zażalenie w terminie 7 dni. 

Drugie pismo przewodniczącego

Pismo Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europyz 19 lipca  jest odpowiedzią na pytania dotyczące immunitetu Marcina Romanowskiego, któremu prokuratura usiłowała postawić 11 zarzutów, w tym te dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos zapowiedział, że Zgromadzenie zajmie się ewentualnym uchyleniem immunitetu byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, gdy otrzyma formalny wniosek w tej sprawie - wynika z listu

"Chciałbym podkreślić, że rolą Przewodniczącego Zgromadzenia w tej sprawie, zgodnie z art. 73.6 Regulaminu Zgromadzenia, jest potwierdzenie przywilejów i immunitetów danego członka" - czytamy w liście.

"Pragnę podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, lecz ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych, której dana osoba jest członkiem" - podkreśla Rousopoulos.

Procedury sprawdzenia

Komisja regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego musi sprawdzić, czy spełnione zostały warunki uchylenia immunitetu. "Zgromadzenie musi wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • czy postępowanie sądowe wszczęte przeciwko członkowi nie zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu Zgromadzenia Parlamentarnego i
  • czy wniosek o jego uchylenie nie wynika z powodów innych, niż cel wymierzenia sprawiedliwości.

Jeśli oba te warunki zostaną spełnione, Zgromadzenie powinno, w zwykłym trybie, zaproponować uchylenie immunitetu” – dodał Rousopoulos. Zapewnił, że wniosek polskiej prokuratury w tej sprawie zostanie potraktowany z "należytą starannością".