Prokuratorzy zapoznali się z tłumaczeniem pisma Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Theodorosa Rousopoulosa, z 16 lipca 2024 r.
Czytaj też: Poseł Romanowski na wolności - jednak chroni go immunitet
Treść tego pisma rodziła konieczność dodatkowego wyjaśnienia kwestii zakresu obowiązywania immunitetu ZPRE. W związku z tym, prokurator w pierwszej kolejności przeanalizuje argumentację przedstawioną przez sąd w uzasadnieniu postanowienia, a następnie podejmie decyzję co do ewentualnego zaskarżenia ww. decyzji. Decyzja Sądu jest nieprawomocna i przysługuje na nią zażalenie w terminie siedmiu dni.
Drugie pismo przewodniczącego
Pismo Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 19 lipca jest odpowiedzią na pytania dotyczące immunitetu Marcina Romanowskiego, któremu prokuratura usiłowała postawić 11 zarzutów, w tym te dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos zapowiedział, że Zgromadzenie zajmie się ewentualnym uchyleniem immunitetu byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, gdy otrzyma formalny wniosek w tej sprawie - wynika z listu.
- Chciałbym podkreślić, że rolą Przewodniczącego Zgromadzenia w tej sprawie, zgodnie z art. 73.6 Regulaminu Zgromadzenia, jest potwierdzenie przywilejów i immunitetów danego członka - czytamy w liście.
- Pragnę podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, lecz ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych, której dana osoba jest członkiem - podkreśla Rousopoulos.
Procedury sprawdzenia
Komisja regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego musi sprawdzić, czy spełnione zostały warunki uchylenia immunitetu.
- Zgromadzenie musi wziąć pod uwagę następujące elementy:
- czy postępowanie sądowe wszczęte przeciwko członkowi nie zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu Zgromadzenia Parlamentarnego i
- czy wniosek o jego uchylenie nie wynika z powodów innych, niż cel wymierzenia sprawiedliwości.
Jeśli oba te warunki zostaną spełnione, Zgromadzenie powinno, w zwykłym trybie, zaproponować uchylenie immunitetu – dodał Rousopoulos. Zapewnił, że wniosek polskiej prokuratury w tej sprawie zostanie potraktowany z "należytą starannością".
Jak poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia, poseł Marcin Romanowski, jako zastępca przedstawiciela w delegacji uczestniczył w pierwszej części sesji zwyczajnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w dniach 21-24 stycznia 2024 roku, w drugiej części sesji (15-19 kwietnia 2024 roku) i trzeciej części sesji (24-28 czerwca 2024 roku) nie brał udziału. Podczas styczniowej sesji poseł Marcin Romanowski zastępował posła Pawła Jabłońskiego pełniącego funkcję przedstawiciela.
Marszałek Hołownia w styczniu br. podpisał pełnomocnictwa dla członków delegacji. A wcześniej, na swoim 22. posiedzeniu, Prezydium Sejmu jednogłośnie zatwierdziło ostateczne składy stałych delegacji do organizacji parlamentarnych. Wśród zastępców członka delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wskazanych przez KP PiS znalazł się poseł Marcin Romanowski.
Cena promocyjna: 91.35 zł
|Cena regularna: 183 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 91.35 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.