Proces przygotowywania Raportu o praworządności stanowi okazję do zajęcia się filarami praworządności w całej ich złożoności w każdym państwie członkowskim.
W czasie przygotowywania raportu Komisja Europejska zaprasza zainteresowane podmioty, w tym organizacje społeczne do udziału w konsultacjach. Raport stwarza więc ważną przestrzeń do dialogu na temat praworządności, zarówno na poziomie UE, jak i krajowym. Potencjał ten nie jest jednak w pełni wykorzystywany ani rozwijany. Raport jest narzędziem do uchwycenia ważnych wydarzeń, jednak brakuje w nim określenia środków do działania i oceny, w jaki konkretnie sposób przyczyniać się on ma do poprawy praworządności w Europie.
Zalecenia organizacji
Opracowane przez organizacje społeczne rekomendacje mają na celu zwiększenie skuteczności procesów związanych z tworzeniem, publikowaniem, promowaniem i monitorowaniem zaleceń raportu. Rekomendacje zostały opracowane przy udziale organizacji pochodzących głównie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zaangażowanych w codzienną pracę nad wkładami do raportu w swoich krajach i na poziomie całej UE.
Wśród rekomendacji dla Komisji Europejskiej oraz organizacji społecznych znalazły się m.in.:
- Uwzględnienie w raporcie konkretnych konsekwencji za brak postępów we wdrażaniu zaleceń raportu.
- Zwiększenie zaangażowania Komisji Europejskiej i reprezentacji UE w poszczególnych krajach w promowanie wyników raportu.
- Zoperacjonalizowanie zaleceń dla państw członkowskich zawartych w raporcie i rozpisanie szczegółowego planu działania na rzecz ich wdrożenia. Przedstawienie konkretnych wskaźników pozwalających na ocenę postępu w ich wdrażaniu.
- Stworzenie cyklu pracy nad raportem otwartego na ciągły wkład ze strony społeczeństwa obywatelskiego.
- Zmiana kalendarza prac nad Raportem (zbieranie danych odbywa się tuż przed grudniową przerwą świąteczną i nowym rokiem, a publikacja ma miejsce w wakacje)
Organizowanie wielostronnych dialogów w państwach członkowskich, w tym m.in. przedstawicielstwem UE, Agencją Praw Podstawowych (FRA), organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, rządami państw członkowskich, sędziami.
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 199 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.