9 grudnia Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zastosował wobec Romanowskiego areszt na okres trzech miesięcy. Jest on podejrzany w śledztwie dotyczącym wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek prokuratury w sprawie aresztowania Romanowskiego rozpatrzyła w jednoosobowym składzie sędzia Monika Louklinska. Do tej pory nie udało się ustalić miejsca pobytu polityka.
Czytaj: Immunitet byłego wiceministra Marcina Romanowskiego uchylony >>
Do trzech razy sztuka?
27 września Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie Prokuratury Krajowej na odmowę aresztowania b. wiceministra sprawiedliwości, obecnie posła, dr Romanowskiego. Chodziło o to, że Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyraziło zgody na ściganie polityka. Następnie prokuratura wystąpiła z takim wnioskiem i uzyskała zgodę Rady.
W połowie lipca b. wiceminister został zatrzymany w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, po tym jak wcześniej Sejm zgodził się na uchylenie mu immunitetu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Prokurator złożył taki wniosek, ale sąd I instancji się do niego nie przychylił, w związku z chroniącym polityka drugim immunitetem.
Sam Romanowski podkreślał, że postępowanie w jego sprawie jest "polityczną ustawką". Według niego, 15 lipca, gdy doszło do jego zatrzymania w tej sprawie, został bezprawnie pozbawiony wolności, ponieważ chronił go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W jego ocenie, z tego powodu, postępowanie karne wobec niego powinno zostać umorzone na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 k.p.k.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.
pru/ pap