Chodzi o opisywaną już przez Prawo.pl propozycję zmiany rozporządzenia w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego. Tę samą, w której zaproponowano "dodatek stołeczny" dla urzędników stołecznych sądów i prokuratur. Dodano do niego równie nowe stanowisko, obok administratora systemu informatycznego, administratora systemu teleinformatycznego i inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz informatyka - menedżera usługi. Wymagane ma być od niego wykształcenie wyższe: studia pierwszego stopnia lub studia drugiego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, na kierunku związanym z kształceniem w zakresie informatyki, ekonomii, zarządzania lub studia prawnicze.

Czytaj w LEX: Ustanie stosunku pracy urzędników prokuratury >>>

 

 

Czytaj: Prokuratura zablokowana przez nowy system - wydajność spada, pracownicy mają dość >>

Resort tłumaczy, że chodzi o utworzenia stanowiska dla wyspecjalizowanego pracownika, który będzie odpowiedzialny za realizację czynności biznesowych na poziomie wszystkich jednostek organizacyjnych prokuratury. - Dzięki temu stanowisku będzie możliwość efektywniejszej oraz skuteczniejszej realizacji poszczególnych zadań. Menedżer usługi będzie odpowiadał za: zbieranie i analizowanie problemów, potrzeb i wymagań dla usługi IT i przekazywał je  od użytkowników biznesowych do realizacji zespołom IT. Będzie też określał, które z nich powinny zostać realizowane w pierwszej kolejności (priorytetyzacja), aby  potrzeby interesariuszy (użytkowników) zostały zaspokojone, monitorowanie i raportowanie o wskaźnikach (ekonomicznych, efektywnościowych, sprawnościowych, wydajnościowych) realizowanych przez usługę IT, koordynowanie i nadzór nad zadaniami zawiązanymi ze stroną organizacyjną (w tym organizacją wsparcia) dla danego systemu - wskazano.

Czytaj w LEX: Świercz Bartłomiej - Rola Prokuratury w systemie zwalczania korupcji w Polsce >>>

 

Od zarządzania liniami wsparcia po... planowanie budżetu

Menedżer usługi ma też m.in.:

  • zarządzać liniami wsparcia,
  • zarządzać procesami testowania,
  • koordynować prace związane z odbiorem zleconych prac (w tym modyfikacji usługi),
  • planować i realizować budżet w celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla  usługi.

- Jednoznaczne wskazanie osoby pełniącej funkcję menedżera usługi przyniesie efekt w  postaci optymalizacji procesów oraz podniesienia skuteczności działań dotyczących utrzymania i rozwojów systemów informatycznych eksploatowanych w jednostkach organizacyjnych prokuratury, jednak zarządzanych jednolicie na poziomie centralnym - wskazano, a same przepisy dotyczące "nowego" stanowiska mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia nowelizującego.

Czytaj w LEX: Stępień-Załucka Beata - Prokuratura po 5 latach obowiązywania ustawy – Prawo o prokuraturze z 28.01.2016 r. >>>

Związkowcy sceptyczni co do menedżera  

Mniej optymistycznie na propozycje MS patrzą związkowcy. - Już sama nazwa budzi kontrowersje. Prokuratura to nie jest fabryka gdzie odbywa się produkcja ani korporacja żeby zatrudniać menedżerów. Nie kwestionując potrzeby utworzenia takiego stanowiska warto byłoby poszukać jakiegoś bardziej fortunnego określenia. W projekcie czytamy, że menedżer usługi ma być „mostem łączącym świat biznesu ze światem technicznym.” Na miejscu autorów projektu poszukałabym co najmniej innego aparatu pojęciowego dostosowanego do specyfiki instytucji prokuratury. Z całą pewnością nie jesteśmy od tego by budować jakiekolwiek mosty ze światem biznesu - mówi Joanna Zaroślak z Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, przewodnicząca Rady Okręgowej w Płocku.

Sprawdź w LEX: Czy młodszego referenta prokuratury można przenieść na stanowisko starszego referenta, pomijając referenta? >

Ma też wątpliwości, czy na taką "budowę mostu ze światem biznesu" wystarczy 2000 zł dodatku, co przewidziano zresztą w projekcie.

- Kolejna kwestia to brak środków na tworzenie takich stanowisk w budżecie. Trudno powiedzieć ilu takich menedżerów miałoby zostać zatrudnionych ale wydaje się, że około kilkudziesięciu. Nawet jeśli mieliby pracować za dwa tysiące złotych dodatku, to trzeba mieć na to pieniądze bo inaczej trzeba będzie komuś na te mosty ze światem biznesu zabrać. Skoro jesteśmy przy zagadnieniu informatyzacji, to trzeba wyraźnie podkreślić, że wąskim gardłem procesu informatyzacji są braki kadrowe. Nie rozwiąże ich menedżer usługi za dwa tysiące złotych - mówi. I wylicza, że prokuratura potrzebuje natychmiast około 1000 etatów aby realizować z pożytkiem dla stron proces digitalizacji akt.

Sprawdź w LEX: Czy w przypadku zmiany charakteru pracy w biurze podawczym prokuratury, dla osoby tam zatrudnionej na stanowisku portiera, można zmienić stanowisko pracy na stanowisko sekretarki? >

- My chcemy tej powszechnej digitalizacji ale nie mamy kim jej realizować. Na przykład w prokuraturach niemieckich są całe piętra wyposażone w sprzęt i kadry do digitalizacji. I tam to działa. U nas dopóki ktoś nie odpowie sobie na pytanie dlaczego digitalizacja kuleje, będzie ona zjawiskiem śladowym. A kuleje przez brak rąk do pracy. Krótko mówiąc priorytetem są nowe etaty dla osób zajmujących się digitalizacją, a nie budowanie mostów ze światem biznesu z pomocą menedżerów usługi - podsumowuje.