Do uruchomienia nowego kierunku olsztyńska teologia przygotowywała się już od dwóch lat. - Wszystko dopięte jest już na ostatni guzik. Mamy kompletną kadrę, uchwalony przez radę wydziału plan i program studiów, czekamy na studentów i startujemy 1 października 2011 r. - mówi ks. dr hab. Piotr Duksa, dziekan wydziału teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. I dodaje, że pierwszy rok ma liczyć 120 studentów.
Dużym atutem nowego kierunku na wydziale teologii jest również fakt, że w kraju prawie nie ma dla niego dużej konkurencji. Obecnie prawo kanoniczne można studiować tylko w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ks. Duksa zapewnia, że absolwenci tego kierunku, jako biegli w zakresie prawa kanonicznego, będą mogli pracować zarówno w instytucjach kościelnych (np. w sądach kościelnych), jak i świeckich (np. w kancelariach prawniczych, bankowości czy samorządach).
W Metropolitalnym Sądzie Archidiecezji Warmińskiej w 2010 r. przyjęto około 300 wniosków o unieważnienie ślubu kościelnego. To prawie dwa razy więcej niż w roku poprzednim. - Stąd potrzebni są prawnicy kanoniści: zarówno bezpośrednio pracujący w strukturach sądu kościelnego, jak i służący pomocą prawną dla stron jako adwokaci - tłumaczy ks. Duksa.
Absolwenci nie będą musieli martwić się o pracę, bo wniosków o kościelny rozwód przybywa w całym kraju. Według "Gazety Prawnej" w 2009 r. w 40 sądach diecezjalnych złożono ok. 10 tys. takich spraw.
Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn