Jak podkreślają autorzy komentarza opublikowanego w Systemie Informacji Prawnej LEX, wynik określonej czynności operacyjno-rozpoznawczej, np. udokumentowany rezultat wywiadu operacyjnego, nie stanowi expressis verbis dowodu. Nie stanowią dowodów w rozumieniu prawa karnego procesowego (w tym prawa dowodowego) wyniki innych metod wykorzystywanych w pracy operacyjnej wszystkich uprawnionych służb.
Najwybitniejsi przedstawiciele doktryny wciąż podkreślają, jakie stosownie do obowiązujących przepisów prawa są granice procesu karnego. Niepodważalne zarówno prawnie, jak i naukowo jest to, że wykorzystanie niektórych wyników czynności operacyjno-rozpoznawczych takich jak kontrola operacyjna, transakcja pozorna, przesyłka niejawnie nadzorowana w procesie karnym staje się dopuszczalne na mocy ustaw szczególnych (tzw. policyjnych) i ex post, po spełnieniu warunków procesowych, stanowi dowód.
Należy się zgodzić z J. Skorupką i R. Kmiecikiem, że „co do zasady czynności operacyjno-rozpoznawcze zmierzają do odszukania informacji o dowodach i utrwalenia ich, w sposób przewidziany w prawie policyjnym, nie zaś do uzyskania i utrwalenia dowodów w ostatecznym procesowym kształcie”. Jednak uprawnione służby powinny mieć świadomość, że zbierają i utrwalają przyszłe dowody – czytamy w komentarzu. Więcej>>
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.