We wtorek 11 maja 2010 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym w sprawie skargi konstytucyjnej Przedsiębiorstwa Handlowego "Paxer" spółka jawna w Olsztynie dotyczącej prawomocnego orzeczenia przepadku rzeczy oraz terminu wygaśnięcia roszczenia w stosunku do Skarbu Państwa z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Sprawa dotyczy skargi konstytucyjnej w sprawie zgodności art. 119 § 2 i 3 ustawy z dnia 10 września 1999 roku - Kodeks karny skarbowy z art. 21 ust. 1, art. 32 ust. 1, art. 42 ust. 1-3 i art. 64 ust. 1-3 konstytucji.
Na podstawie umowy leasingu operacyjnego, skarżącej spółce PH PAXER przekazano samochód ciężarowy. Zbywcą był Marek J. Po zakończeniu umowy leasingu skarżąca spółka ten samochód nabyła od firmy leasingowej. Sąd rejonowy w sprawie przeciwko Markowi J. orzekł w stosunku do niego środek karny w postaci przepadku tego samochodu. Skarżąca spółka będąc już właścicielem samochodu, nie została zawiadomiona o toczącym się postępowaniu i nie miała możliwości zgłoszenia interwencji. O orzeczeniu przepadku dowiedziała się, kiedy pracownicy urzędu skarbowego odebrali jej samochód. PH PAXER złożyła żądanie wyłączenia samochodu spod egzekucji i wniosła zażalenie na postanowienie urzędu skarbowego o umorzeniu postępowania w tej sprawie. Nie czekając na prawomocne rozstrzygnięcie zażalenia urząd skarbowy sprzedał samochód na licytacji. Sąd rejonowy oddalił powództwo z uwagi na fakt, że roszczenie złożone zgodnie z art. 119 § 3 uległo przedawnieniu. Skarżąca firma wniosła apelację, która została odrzucona.
Skarżąca spółka w chwili nabycia samochodu była w dobrej wierze. Orzeczenie przepadku samochodu w istocie uderza nie w sprawcę przestępstwa, a w skarżącą firmę, naruszając jej konstytucyjne prawo do własności. Istota środka karnego w postaci przepadku przedmiotów polegać ma na wymierzeniu dolegliwości sprawcy czynu poprzez pozbawienie go korzyści z popełnionego przestępstwa. Środek ten nie może krzywdzić osoby trzeciej, która nie ma z czynem sprawcy nic wspólnego. Zdaniem skarżącej spółki, krótszy termin przedawnienia roszczeń dotyczących przedmiotów, co do których orzeczono przepadek w postępowaniu karnym skarbowym nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia. Nie gwarantuje również skutecznej ochrony podmiotom, które bez swojej winy nie mogły dochodzić własnych praw.