Sąd Najwyższy, w składzie tzw. neo-sędziów, orzekł, że przywrócenie ze stanu spoczynku prokuratora Barskiego i powołanie go na stanowisko prokuratora krajowego miało wiążącą podstawę prawną i było skuteczne. Izba Karna analizowała przepisy art. 47 par. 1 i 2 ustawy z 28 stycznia 2016 r. wprowadzające Prawo o Prokuraturze. Wskazał, że nie mają one charakteru epizodycznego i nie zawierają ograniczenia czasowego dotyczącego ich obowiązywania. - Przepisy te mają charakter ustrojowy i obowiązują nadal do czasu wyeliminowania - w sposób przewidziany prawem. Oznacza to, że prokurator pozostający w stanie spoczynku w dniu wejścia w życie wymienionej ustawy może wrócić na swój wniosek na ostatnio zajmowane stanowisko, lub stanowisko równorzędne - podsumował SN.
Zagadnienie prawne do SN skierował Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. Pytał, czy przepis, na który się powołano, miał moc obowiązywania ograniczoną w czasie oraz czy sama decyzja wywołała skutki prawne - czyli czy Barski został skutecznie powołany na stanowisko prokuratora krajowego. Ale też o ważność decyzji Barskiego i w tym kontekście mianowanie asesorów prokuratorskich.
Czytaj: Dwuwładza w PK? SN: Prokurator Barski prawidłowo przywrócony ze stanu spoczynku >>
Prokurator Barski chce wrócić do pracy w PK
Barski zwrócił się do ministra jako prokuratora generalnego o podjęcie niezwłocznych i koniecznych działań zmierzających do przywrócenia stanu zgodnego z prawem, w szczególności "umożliwienie mu faktycznej realizacji kompetencji pierwszego zastępcy prokuratora - Prokuratora Krajowego". Tu warto przypomnieć, że 12 stycznia br. prokurator Barski otrzymał od prokuratora generalnego Adama Bodnara dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych. Zastosowano bowiem przepisu ustawy, który już nie obowiązywał. Następnie p.o. prokuratora krajowego został prokurator Jacek Bilewicz, w którego powołaniu do Prokuratury Krajowej też brał udział Barski, a potem w efekcie konkursu wyłoniono obecnego prokuratora krajowego Dariusza Korneluka.
Prokuratora Barski w liście otwartym wskazuje, że prokuratorem krajowym jest "nieprzerwanie od 18 marca 2022 roku". Apeluje też o zobowiązanie podległych prokuratorowi generalnemu prokuratorów oraz innych funkcjonariuszy publicznych i pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do powstrzymania się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających mu realizację ustawowych uprawnień.
- Wszystkie działania, które doprowadziły do faktycznego uniemożliwienia mi sprawowania pełnionej przeze mnie funkcji I zastępcy prokuratora generalnego - prokuratora krajowego nie znajdywały i nie znajdują żadnego oparcia w przepisach prawa - czytamy w liście. Barski powołał się także na postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego oraz na fakt, że TK podjął się rozstrzygnięcia sporu "pomiędzy prezesem rady ministrów i prokuratorem generalnym, a prezydentem", co - jak czytamy w liście - "z mocy ustawy powoduje zawieszenie postępowania przed organami prowadzącymi spór i utrzymuje dotychczasowy stan prawny", w świetle którego to on pełni funkcje prokuratora krajowego.
Deklaracja współpracy opartej na szacunku
Barski deklaruje ministrowi-prokuratorowi generalnemu - jako pierwszy zastępca prokuratora generalnego-prokurator krajowy "wolę współpracy opartej na wzajemnym szacunku".
Zapewnia też, że jest gotowy na udzielenie pełnego wsparcia w zakresie wszystkich działań mających na celu ściganie przestępstw, ochronę praworządności oraz zahamowanie pogłębiającego się chaosu prawnego w prokuraturze.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.