Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wprowadza do polskiego prawa karalność tzw. stalkingu. Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych do projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zdefiniowanie i stworzenie ochrony prawnej w reakcji na zjawisko funkcjonujące jako "stalking".
Pod tym pojęciem kryje się zespół powtarzalnych, złośliwych i dręczących zachowań, które wywołują u ofiary lęk oraz wzbudzają poczucie zagrożenia. Chodzi szczególnie o: uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonów, wysyłanie korespondencji w każdej formie (pisemnej lub elektronicznej), śledzenie, rozsyłanie fałszywych informacji, obecność w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania, nękanie osób najbliższych. Takie zachowania będą podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat.
Podobnej karze będą podlegać osoby, które - wykorzystując wizerunek innej osoby lub jej dane osobowe - wyrządzają jej szkodę majątkową lub osobistą. Przepis ten jest odpowiedzią na występujące coraz częściej zjawisko zamieszczania w Internecie zdjęć różnych osób wraz z komentarzami, zamawianie na koszt innych osób różnych towarów i usług, a przede wszystkim rozpowszechnianie w ramach tworzonych bez wiedzy i zgody ofiar kont osobistych na popularnych portalach społecznościowych.
Zagrożeniem pozbawienia kary od roku do 10 lat pozbawienia wolności będzie podlegać przestępstwo uporczywego nękania, w wyniku którego ofiara targnęła się na życie.
W projekcie ustawy przyjęto, że ściganie sprawców powyższych czynów będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.