Spotkanie potrwa do soboty.  Wezmą w nim udział m.in.  Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury adwokat Ewa Krasowska, jej zastępcy oraz rzecznicy dyscyplinarni izb adwokackich, a także adwokat Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, sędziowie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz prezesi sądów dyscyplinarnych izb adwokackich. Gośćmi będą adwokat Mirosława Pietkiewicz - przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów,   prezes Centrum Mediacyjnego przy NRA adwokat Agnieszka Zemke-Górecka, oraz adwokat Anisa Gnacikowska, członek prezydium NRA i adwokat Przemysław Rosati, członek NRA.

 

Cena promocyjna: 103.2 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Od mediacji po zasady przekazywania skarg

W piątek rzecznicy dyscyplinarni oraz sędziowie dyscyplinarni mają dyskutować o wykorzystaniu mediacji w postępowaniach dyscyplinarnych oraz przedstawione zostaną zagadnienie wizytacji w pionie dyscyplinarnym. 

Z kolei na sobotę zaplanowano wykład sędziego WSD dr Wojciecha Marchwickiego o konflikcie interesu w orzecznictwie. Następnie - panel dyskusyjny „Przegląd orzecznictwa”, który poprowadzą adwokat Jacek Ziobrowski, Prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz adwokat Małgorzata Tyszka-Hebda, Wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. 

Dyskusja będzie też dotyczyć zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz statusu prawnego Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w wybranych orzeczeniach Sądu Najwyższego na przykładzie obowiązku doskonalenia zawodowego adwokatów - zaprezentuje je adwokat Rosati.

Omówiony zostanie zakres działania referatu skarg Okręgowej Rady Adwokackiej i Naczelnej Rady Adwokackiej, oraz kwestie związane z właściwą kwalifikacją pism oraz zasady przekazywania skarg do rzecznika dyscyplinarnego adwokatów.

Co zakłada nowy regulamin? 

Pod koniec listopada, na posiedzeniu plenarnym, Naczelna Rada Adwokacka uchwaliła "Regulamin działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru".  Przyjęte w nim rozwiązania mają porządkować tok dochodzenia dyscyplinarnego i zwiększyć szybkość postępowań. 

Czytaj: Adwokat Krasowska: Procedury dyscyplinarne muszą nadążać za rynkiem>>

Regulamin umożliwia przejęcie sprawy prowadzonej przez rzecznika dyscyplinarnego izby adwokackiej przez Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury albo przekazania jej rzecznikowi innej izby. Podstawą ma być "rażąca bezczynność rzecznika dyscyplinarnego prowadzącego postępowanie" lub - jak zaznaczono - sytuacja "gdy wymaga tego dobro adwokatury. Określono w nim również kryteria, jakie muszą spełniać zastępcy rzecznika dyscyplinarnego izby adwokackiej, jak też zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury.  

Liczba postępowań wzrasta 

Prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie dr Witold Kabański mówił niedawno w rozmowie z Prawo.pl, że wzrasta nie tylko liczba postępowań dyscyplinarnych, częściej też rzecznicy dyscyplinarni kierują do sądu dyscyplinarnego wnioski o wszczęcie postępowania i rośnie liczba spraw poważnego kalibru. Prawnicy podkreślają, że przyczyny tego są różne. Główną widzą we wzroście liczby prawników, ale nie tylko. Istotny jest też tego efekt - olbrzymia konkurencja na rynku usług prawniczych, która jak oceniają, niejako prowokuje do zachowań nieetycznych.  

 - Przykład? Mamy zakaz przyjmowania sprawy bez zgody innego adwokata, który w danej sprawie udziela pomocy prawnej. Nie tylko zasady etyki, ale zwykła adwokacka kindersztuba wymaga, aby zapytać klienta, czy korzysta z usług innego adwokata. Jeśli tak, to trzeba się z nim skontaktować i zapytać, czy zgadza się, by jego klient skorzystał z naszej pomocy prawnej. Mnie osobiście nigdy jeszcze żaden kolega czy koleżanka, nie odmówili przyłączenia się do sprawy, czy udzielenia pomocy prawnej. Ja sam też z reguły nie widzę żadnych przeszkód, aby wspólnie prowadzić sprawę. Zdarza się jednak, że adwokaci tak walczą i zabiegają o klienta, że o tych zasadach etyki zapominają - mówił mec. Kabański.  

Czytaj: Od nieopłaconej składki po pobicie - więcej prawników... więcej dyscyplinarek>>

Z kolei Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury Ewa Krasowska przyznała, że pewnym wyzwaniem jest zmieniająca się rzeczywistośc i fakt, że prawnicy coraz chętniej korzystają i z nowinek technicznych, i z portali społecznościowych, prowadzą blogi, włączają się w toczące się dyskusje. 

- Zasady etyki obowiązują adwokatów i aplikantów adwokackich w każdych okolicznościach, w których prowadzą swoją aktywność - trudno więc mówić w takim wypadku o problemie. Nie ulega jednak wątpliwości, że niesie to za sobą rozmaite ryzyka. Niemniej jednak skala tej aktywności nie powoduje nadmiernej liczny postępowań dyscyplinarnych - zapewniła.