Nową funkcjonalność ministerstwo zapowiadało ujawniając w połowie września algorytm Systemu Losowego Przydziału Spraw (SLPS), wdrożonego w sądach powszechnych w 2018 r. Był to efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego po skardze Fundacji Moje Państwo. Przy okazji resort zapewnił, że system gwarantuje całkowicie losowy przydział składów orzekających do poszczególnych spraw i ujawnił, że od 2018 r. przydzielono sędziom w ten sposób ponad 15 mln spraw.
Czytaj: MS po wyroku NSA ujawnia algorytm Systemu Losowego Przydziału Spraw>>
Obywatel skład sobie sprawdzi
Pytane przez Prawo.pl ministerstwo informuje, że celem modułu raportowania będzie udostępnienie obywatelom raportów z losowania składu orzekającego w Systemie Losowego Przydziału Spraw (SLPS). Będzie dostępny za pośrednictwem portalu informacyjnego oraz przez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Dostęp do raportów z losowania spraw w SLPS będzie wymagał wyboru przez użytkownika na formularzu właściwego sądu i wydziału oraz wpisania sygnatury sprawy, pod jaką została zarejestrowana w SLPS. Rozwiązanie będzie dostępne w październiku 2021 r. - wskazano.
Warto przypomnieć, że to kolejna funkcjonalność, która ma w najbliższym czasie zacząć działać w portalu. Dwie jego nowe funkcjonalności będą związane z e-doręczeniami pism sądowych. W aplikacji biurowej będzie automatycznie pokazywać się data doręczenia pism, a adwokaci i radcy prawni będą je dostawać do skrzynki odbiorczej tak, by nie przeoczyli korespondencji sądowej wśród innych wiadomości.
To z kolei ma związek z nowelizacją ustawy antycovidowej, która weszła w życie 3 lipca br. Chodzi konkretnie o jej art. 15zzs[9] ust. 2, zgodnie z którym w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w braku możliwości wykorzystania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, sąd doręcza adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu lub Prokuratorii Generalnej RP pisma sądowe, poprzez umieszczenie ich treści w systemie teleinformatycznym służącym udostępnianiu tych pism (portal informacyjny).
Algorytm ujawniony po wyroku NSA
Ujawnienie przez Ministerstwo Sprawiedliwości algorytmu SLPS to efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. O dostęp do niego od 4 lat walczyła bowiem Fundacja Moje Państwo. Chodziło o rozstrzygnięcie czy algorytm jest informacją publiczną, czy nie. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Fundacji na bezczynności ministra bo uznał, że "zarówno kod źródłowy, jak i algorytm SLPS są częścią systemu informatycznego, a więc narzędzia informatycznego do wspomagania realizacji bieżących zadań przez Ministerstwo Sprawiedliwości i nie stanowią one informacji publicznej, gdyż nie zawierają informacji o funkcjonowaniu, czy też organizacji organu".
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził natomiast, że "algorytm opisujący słownie lub graficznie krok po kroku działanie SLPS skutkujące przypisaniem wniesionej sprawy konkretnemu sędziemu jest informacją publiczną".
NSA w orzeczeniu podkreślił, że: Sposób działania SLPS przewidziany w jego algorytmie (zestawie poszczególnych poleceń jakie ten System realizuje) jest informacją o ciągu czynności prowadzących do wyznaczenia konkretnego sędziego do załatwienia sprawy. To, że ten ciąg czynności realizuje program komputerowy i z tego względu ma on charakter techniczny nie może pozbawiać tej informacji (o sposobie wyznaczenia sędziego) charakteru informacji publicznej. Rację ma skarżąca organizacja, że algorytm SLPS w okolicznościach niniejszej sprawy nie stanowi jedynie informacji technicznej, ale jest wyrazem procedury ściśle związanej z bezpośrednią sytuacją obywateli, których sprawy są rozpoznawane. Techniczny charakter tej informacji wynika wyłącznie z postępu technologicznego.
Na tej podstawie uchylił zaskarżony wyrok w całości i zobowiązał ministra sprawiedliwości do rozpoznania wniosku skarżącej Fundacji. Stwierdził przy tym, że bezczynność organu w rozpoznaniu wniosku nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.
Informacja opublikowana przez Ministerstwo to 46 stron słownego i graficznego opisu działania algorytmu na poszczególnych etapach działania systemu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.