Organizowany już po raz piąty Konkurs im. prof. dr. hab. Jerzego Jakubowskiego ma służyć, w zamierzeniu oragnizatora, popularyzacji wśród prawników idei sądownictwa polubownego i mediacji. Jak mówi prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej Marek Furtek, w rywalizacji tej uczestniczy coraz więcej absolwentów wydziałów prawa. - Coraz większa popularność konkursu świadczy o tym, że arbitraż jest coraz ważniejszą dziedziną obrotu prawnego w Polsce - mówi mec. Furtek. I dodaje, że sukces w tym konkursie otwiera autorm prac drogę do interesujących karier na rynku prawniczym. Prezes Furtek powołuje się przy tym na informacje o losach zawodowych laureatów z poprzednich lat, a tegoroczna laureatka potwierdza to swoim przykładem. Katrzyna Kempa pracuje obecnie w międzynarowoej kancelarii Salans, gdzie zajmuje się międzynarodowymi postępowaniami arbitrażowymi.
Katarzyna Kempa pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 10 tys. zł otrzymała za pracę „Limits of judical intervention in pending arbitral proceedings: is arbitral autonomy threatened by the recent decisions of the European Court of Justice" (napisaną w języku angielskim) pod kierunkiem dr. Marcina Spyry
Drugie miejsce w konkuresie zajęła Gabriela Pagacz za pracę „Klauzula porządku publicznego w międzynarodowym arbitrażu handlowym" pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Szumańskiego, a trzecie Ewelina Wętrys za pracę „Skuteczność zapisu na sąd polubowny spółki zależnej wobec spółki dominującej" pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Frąckowiaka.
Wyróżnienia otrzymali:
Nikodem Rycko, za pracę „Stosowanie klauzuli porządku publicznego przez polski sąd państwowy w sprawach dotyczących arbitrażu" pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Poczobuta oraz Ewa M. Fabian, za pracę "Międzykrajowe normy prawa materialnego, w tym lex mercatoria w międzynarodowym arbitrażu handlowym" pod kierunkiem dr. Andrzeja W. Wiśniewskiego.
Sąd Arbitrażowy KIG nagradza za najlepsze prace o arbitrażu
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyna Kempa zwyciężyła w konkursie na najlepszą pracę magisterską dotyczącą problemów sądownictwa polubownego i mediacji.