Pod stanowiskiem podpisało się 16 samorządów: Krajowa Izba Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka, Naczelna Izba Lekarska, Krajowa Rada Kuratorów, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Izba Architektów RP, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Naczelna Izba Aptekarska, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Izba Biegłych Rewidentów, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Izba Rzeczników Patentowych, Stowarzyszenie Polska Izba Urbanistów.    

- Niejednokrotnie w debacie publicznej zapomina się o istotnej roli, jaką odgrywają samorządy zawodowe w praworządnym państwie prawa. Przypominamy, że istnienie samorządów zawodowych usankcjonowane jest w rozdziale I Konstytucji. Zgodnie z treścią art. 17 ustawy zasadniczej, samorządy zawodowe reprezentują osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i stanowią pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony - wskazano.

 

Mocny samorząd fundamentem państwa prawa 

W swoim stanowisku OPSZZP podkreśliło, że zawody zaufania publicznego stanowią jeden z fundamentów prawidłowego funkcjonowania państwa.

- Niestety na przestrzeni ostatnich lat rola samorządów zawodowych była deprecjonowana a możliwość realizacji ich zadań konstytucyjnych i ustawowych ograniczana. Powyższe skutkowało istotnymi naruszeniami interesu publicznego, którego te samorządy są strażnikami. Taka sytuacja nie może dłużej mieć miejsca dlatego apelujemy do władz państwowych o przestrzeganie konstytucyjnych norm wyrażonych w art. 17 ustawy zasadniczej. W szczególności dotyczy to możliwości realnego udziału samorządów zawodowych w procesach legislacyjnych i zapewnienia samorządom zawodowym skutecznego sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów zaufania publicznego w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony - zaznaczono. 

Czytaj: Szykuje się "skok" na samorządy adwokatów i radców? TK zbada konstytucyjność przepisów >>

Kuratorzy apelują do prezydenta, by nie podpisywał noweli ich ustawy​>>

Dodano, że silne, autonomiczne samorządy zawodowe to fundament silnego sprawnie działającego państwa prawa. 

 

Siła samorządów w ich współpracy

Stanowisko zostało podpisane podczas konferencji "Samorząd relikt przeszłości czy podstawa przyszłości". Paneliści podkreślali wagę samorządów m.in. w zabezpieczaniu praw i interesów obywateli, gwarantowania jakości usług prawnych czy też wspieraniu i ochronie członków samorządu. 

Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, podkreślał m.in., że biorąc pod uwagę rolę, jaką pełnią samorządy zawodów zaufania publicznego powinny też oczekiwać należytej ochrony prawnej od państwa. 

- Liczymy na ustawodawstwo polskie gdzie nie mamy się najlepiej. Myślę, że ogromna rola jest również w naszej współpracy. Jako samorządy zaufania publicznego, musi wspólnie walczyć nie tylko o nasze pozycje zawodowe i wspierać się, bo chyba nikt nie rozumie naszej roli lepiej niż my siebie nawzajem, ale ważne, by wszyscy rozumieli, że to my jesteśmy architektami zaufania publicznego, łącznikiem obywatela z państwem, to my - każdy w swoim zakresie - chronimy jego interesy, zdrowie, bezpieczeństwo w ramach swoich zawodów - mówił. 

Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, podkreślał, że ważna jest też inkluzywność. - Zachęcenia innych do tego, by działać w samorządzie. Samorząd nie polega na tym, że wybraliśmy prezesa czy Krajową Radę i niech sobie sami rządzą. Samorząd to są wszyscy członkowie i wszyscy członkowie powinni się włączyć w prace. Samorząd powinien wskazywać kierunki, w których powinien iść i się rozwijać - zaznaczał.

 

Mądra władza czerpie z mądrości samorządów 

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, który również był jednym z panelistów, podkreślał, że z punktu widzenia zawodu zaufania publicznego nie ma dobrej i złej władzy. 

- To jest sprawa oczywista i zakładam, że wszyscy się z tym zgadzamy. Słowo zaufanie jest wspólnym mianownikiem każdego zawodu zaufania publicznego. Nie tylko z racji pełnienia określonych funkcji w społeczeństwie. Z punktu widzenia władzy samorządność jest zawsze niewygodna, jest zawsze elementem, który blokuje każdą władzę. Ale właśnie na tym to wszystko polega. Czy to oznacza, że mając lepsze relacje z władzą jesteśmy słabsi czy może jesteśmy mocniejsi? To nie ma żadnego znaczenia. Z punktu widzenia samorządu zawodu zaufania publicznego istotne jest to, aby dbać o interesy grupy zawodowej, którą się opiekujemy, którą reprezentujemy. Z jednej strony chodzi o nas, z drugiej strony o grupy zawodowe, które do nas przychodzą, po to by uzyskać wsparcie w jakiejś dla nich ważnej sprawie - podkreślał. 

Dodał, że ważna jest wiarygodność samorządów. - Powinniśmy odważnie zwracać uwagę każdej władzy. A mądra władza to taka władza, która czerpie z mądrości grup zawodowych, samorządów zawodów zaufania publicznego. Otacza się albo osobami, które mają coś konstruktywnego do zaoferowania w budowaniu otoczenia prawnego, w którym wszyscy funkcjonujemy - mówił. Odnosząc się do obecnej władzy podkreślił. - Po roku nie mam wątpliwości - za mało praktyków, za mało dialogu, za mało czerpania tego, co jest istotne, podglądania i czerpania z tego, co my praktycy wiemy - podsumował.