Autorzy raportu stwierdzają, że kontrowersyjne zmiany, jak nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, zmiany w sądach, kontrola mediów publicznych, reforma administracji publicznej, pogorszyły jakość demokracji w Polsce i przyczyniły się do jeszcze większych podziałów w społeczeństwie. - A do tego zmiany uderzające w trójpodział władzy i niezależność sądownictwa doprowadziły do konfliktu Polski z Komisją Europejską, która wszczęła postępowanie przeciwko Polsce.
W efekcie, spadła wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej - czytamy w raporcie. Pogorszeniu uległa sytuacja w sferze praw obywatelskich. Zdaniem autorów raportu świadczy o tym m.in. nowe prawo o zgromadzeniach publicznych a także upolitycznienie mediów publiczch.
Najnowszy indeks Fundacji Bertelsmanna zalicza 58 państw do autokracji (w 2016 było ich 55), a 71 do demokracji (w 2016: 74). Według autorów raportu szczególnie problematyczne jest ograniczanie praw obywatelskich i standardów państwa prawa. Raport podaje, że praworządność została ograniczona w ostatnim czasie w 40 krajach. W 50 państwach ograniczono wolności polityczne.
Raport: standardy demokracji w Polsce uległy pogorszeniu
Polska jest jednym z państw, w których w ostatnich dwóch latach standardy demokracji uległy pogorszeniu wynika z Indeksu Transformacji 2018 Fundacji Bertelsmanna. Zdaniem autorów opracowania podobne rekordowe pogorszenie stanu demokracji nastąpiło w Turcji i Brazylii.