Rada Ministrów przyjęła 9 czerwca br. projekt ustawy Prawo o zgromadzeniach. Jak poinformowano po posiedzeniu, jego celem jest kompleksowe i spójne uregulowanie zasad i trybu organizowania oraz odbywania zgromadzeń, ze szczególnym uwzględnieniem standardów konstytucyjnych, a także międzynarodowych, w tym praw gwarantowanych przez Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Nowa regulacja ma też wdrożyć wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 września 2014 r. oraz wytyczne Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 maja 2007 r.
Więcej: TK: nowe prawo o zgromadzeniach częściowo niekonstytucyjne>>>
- Projekt ustawy ma także stworzyć takie warunki organizowania i odbywania zgromadzeń, które z jednej strony pozwolą na pełne i efektywne korzystanie przez obywateli oraz inne podmioty z konstytucyjnej wolności organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich - czytamy w komentarzu ogłoszonym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które przygotowało projekt ustawy.
Resort podkreśla, że nowe przepisy zagwarantują zarówno uczestnikom zgromadzenia, jak i osobom postronnym bezpieczeństwo i ochronę zdrowia, a także zapewnią ochronę porządku publicznego oraz wolności i praw innych osób.
Projekt przewiduje trzy tryby zgłaszania zgromadzeń publicznych – zwykły, uproszczony oraz możliwość odbywania zgromadzeń spontanicznych. W pierwszym przypadku zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia kierowane jest do gminy. W trybie uproszczonym zgłoszenia należy dokonać do gminnego (miejskiego) centrum zarządzania kryzysowego, najpóźniej na 2 dni przed planowanym terminem jego odbycia, przy czym nie może ono powodować utrudnienia dla ruchu drogowego, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji. Projekt wprowadza do polskiego systemu prawnego definicję zgromadzenia spontanicznego, którym jest „zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej”. Tego rodzaju zgromadzenie nie byłoby objęte obowiązkiem uprzedniego złożenia zawiadomienia o zamiarze jego odbycia.
Nowa regulacja przewidziała także możliwość składania zawiadomień o zamiarze zorganizowania zgromadzenia pisemnie, za pomocą faksu, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Odformalizowanie sposobu składania zawiadomień przyczyni się do przyspieszenia postępowania.
Kolejnym istotnym rozwiązaniem jest wprowadzenie sądowej procedury odwoławczej od decyzji o zakazie zgromadzeń i o rozwiązaniu zgromadzeń. Właściwy w tym zakresie będzie sąd okręgowy w ramach procedury podobnej do procedury wyborczej. Wprowadzenie sądowej kontroli decyzji o zakazie zgromadzenia zapewni efektywną procedurę odwoławczą od decyzji o zakazie zgromadzenia.