Konkurs organizowany jest przez Centrum Praw Kobiet oraz Fundacje "Porozumienie bez Barier".
Wyróżnienia wręczono we wtorek, w dniu "Białej Wstążki" w warszawskim teatrze Kamienica. Szefowa Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska przypomniała, że dzień ten ustanowiono na pamiątkę "masakry w Montrealu", kiedy to 6 grudnia 1989 r., w budynku politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Wyraziła też nadzieję, że polski rząd - podobnie jak rząd kanadyjski - uzna, iż "przemoc wobec kobiet narusza prawa człowieka" i "wystąpi z inicjatywą, która miałaby to nagłaśniać".
Wśród osób wyróżnionych we wtorek "Białą Wstążką" jest m.in. prawnik Henryk Pawlaczyk - "za łączenie wiedzy prawnika i talentu do terapii" oraz mł. asp. Dariusz Cymerman z policji na warszawskim Żoliborzu - "za wrażliwość, która sprawia, że podejmuje odważne działania na rzecz ofiar przemocy". Nagrodzono również prezesa stowarzyszenia "Niebieska Linia" Luisa Alarcona Ariasa oraz dyrektora powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie Dariusza Jurkiewicza.
Wstążkę otrzymali także: Bogdan Bednarek, prawnik z Warszawy - "za wieloletnią, bezinteresowną pomoc niesioną ofiarom przemocy" oraz aktor Andrzej Prus "za umiejętność uczenia innych reagowania na wszelkie przejawy przemocy". Nagrodę przyznano także dziennikarzom Piotrowi Pytlakowskiemu z "Polityki" oraz Krzysztofowi Wyrzykowskiemu z "Polskiego Radia".
Specjalne podziękowanie za czynny wkład w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet otrzymał były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Konkurs nawiązuje do międzynarodowej Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 r. przez grupę mężczyzn w Kanadzie, w drugą rocznicę "masakry w Montrealu".
Kampania "Białej Wstążki" prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet", która trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Ponad tysiąc organizacji z blisko 160 krajów podejmuje w tym czasie różne inicjatywy, mające na celu upamiętnienie kobiet - ofiar przemocy i uświadomienie społeczeństwu, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. (ks/pap)