Już 15 września Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że w związku z sytuacją powodziową w Sądach Rejonowych: w Prudniku, w Kłodzku, w Nysie i w Kamiennej Górze odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia wyznaczone na poniedziałek, czyli na 16 września. Taki komunikat znalazł się też na stronie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Sądy poinformowały z kolei o zamknięciu budynków także dla pracowników. Z kolei sędzia Magdalena Świst, prezes Sądu Rejonowego w Opolu, zaapelowała do sędziów, by z uwagi na aktualną sytuację powodziową na południu Polski, nie egzekwować kar porządkowych ani nie podejmować innych działań dyscyplinujących wobec stron, świadków i pełnomocników, którzy nie stawią się na posiedzenia i rozprawy bez usprawiedliwienia.

Czytaj: Biała flaga na dachu to ostateczność, lepiej przygotować się do ewakuacji>>

Kolejne sądy odwołują rozprawy, zagrożone księgi wieczyste

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie, że lista ta wydłuża się o kolejne sądy. I tak:

  • w Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu odwołano sesje we wtorek, w sądzie pozostają tylko wyznaczeni pracownicy;
  • Sąd Rejonowy w Nysie – zamknięty będzie od 16 do 18 września 2024 r.;
  • Sąd Rejonowy w Kłodzku – pracuje, ale mogą wystąpić problemy kadrowe ze względu na zamknięte szkoły, przedszkola oraz brak dojazdu do pracy;
  • Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze – sąd pracuje, ale zostały odwołane rozprawy.

Z kolei Wojciech Łukowski, prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu, poinformował m.in. tamtejszą Okręgową Izbę Radców Prawnych, że zgodnie z zarządzeniem prezes Sądu Okręgowego w Oławie z 16 września 2024 r. z powodu zagrożenia powodziowego w mieście Oława i okolicznych miejscowościach zostały odwołane rozprawy wyznaczone w tym właśnie sądzie do 20 września.

- Decyzja ta wynika z faktu, że Oława jest położona pomiędzy rzekami Odrą i Oławą, istnieje ryzyko powodziowe, co na dziś oznacza konieczność przeniesienia akt oraz ksiąg wieczystych z pomieszczeń nisko położonych na wyższe kondygnacje. Przy takim obciążeniu dodatkowymi zadaniami i wobec potrzeby zapewnienia powierzchni na przechowanie co najmniej ksiąg wieczystych nie jest możliwe normalne użytkowanie sal rozpraw w budynku sądu rejonowego - wskazał.

Woda nieprzewidywalna

Prezes SO we Wrocławiu poinformował też, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo odwołania większości rozpraw w wydziale VIII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tegoż Sądu Okręgowego od 19 września do 24 września. - Jest to konsekwencja ulokowania wydziału w budynku przy ul. Szybkiej, znajdującej się tuż przy rzece Oławie, a zatem na terenach zalanych w roku 1997 bardzo szybko po rozpoczęciu zalewnia miasta falą powodziową. Tym samym w tym budynku w razie jakichkolwiek zdarzeń losowych nie będzie czasu na reakcję. Na dzień dzisiejszy zatem planowane jest zamknięcie sal rozpraw i pomieszczeń na parterze i ewakuacja sprzętu na wyższe kondygnacje - wskazuje.

I dodaje, że decyzje te nie są wyrazem jakiejkolwiek pewności powodzi czy zalania. - W stanie dużej niepewności, w jakim się znajdujemy punktem odniesienia musi być jednak rok 1997 i ówczesne zalania sądów, a zatem realizowana jest ewakuacja akt i sprzętu na wyższe kondygnacje oraz zabezpieczenie budynków, w których występuje duże narażenie na ewentualne zalania. Zwracam uwagę, że takie same działania realizowaliśmy w roku 2010 podczas ówczesnego zagrożenia falą powodziową - dodaje prezes w piśmie przesłanym radcom.

Są plany na wielką wodę

Prezes zapewnia równocześnie, że są przygotowane plany dyslokowania krytycznych agend sądowych do obiektów, w których możliwa będzie ich praca, na wypadek gdyby zdarzyło się zalanie obiektów sądowych, jak w roku 1997. - W razie potrzeby przyjmiemy również sposób działania sądów, jak w czasie pandemii Covid-19, np. co do przyjmowania pism sądowych - zaznacza sędzia Łukowski.

Tymczasem dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu adw. Sławomir Krześ zwrócił się z prośbą do prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz prezes Sądu Okręgowego w Legnicy o nieorzekanie kar porządkowych i niepodejmowanie innych środków dyscyplinujących wobec stron, świadków i pełnomocników, którzy nie stawią się na posiedzeniu lub rozprawie w czasie lub w związku z powodzią.

 

Adwokaci i radcy będą pomagać powodzianom

Okręgowe Rady Adwokackie w Opolu i we Wrocławiu przygotowują się do świadczenia pomocy prawnej pro bono dla osób poszkodowanych żywiołem. Dla osób, które potrzebują takiej pomocy, uruchomiony został przy ORA w Opolu numer telefonu – 785 320 067 oraz adres e-mail: wsparcie@opolskie.pl.

Pomoc prawna koordynowana będzie też przez dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu adw. Sławomira Krzesia oraz wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu adw. Jacka Wałęckiego.

W akcję włączyła się już Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu. Zbierane są obecnie deklaracje od radców, dotyczące chęci udzielania telefonicznej, bezpłatnej pomocy prawnej dla osób poszkodowanych skutkami powodzi.