Uchwała Sądu Najwyższego z 19 września 2024 r. (sygn. akt III CZP 5/24) rozwiewa wątpliwości kredytobiorców dotyczące tego, czy ich roszczenia, objęte wniesionymi przez nich powództwami, powinny być rozpoznawane w trybie zgłoszenia wierzytelności, zgodnie z art. 236 Prawa upadłościowego.

Sąd Najwyższy jednoznacznie rozstrzygnął tę kwestię, stwierdzając, że „postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy będącego konsumentem o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu, prowadzone przeciwko bankowi, który ogłosił upadłość, nie jest sprawą o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości w rozumieniu art. 145 ust. 1 Prawa upadłościowego, a więc może być rozpoczęte po ustaleniu osoby pełniącej funkcję syndyka”.

Analiza rejestru zadłużonych 

Przeprowadzona została szczegółowa analiza problemów związanych z funkcjonowaniem Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ) w kontekście postępowań upadłościowych banków. Obecnie prowadzone są postępowania upadłościowe Getin Noble Bank i Idea Bank. Liczba uczestników postępowania Getin Noble Bank aktualnie wynosi ponad 35 tys. i jest to największe postępowanie prowadzone w systemie KRZ.

Zespół KRZ regularnie współpracuje z orzecznikami z różnych ośrodków, aby rozwiązywać bieżące problemy związane z systemem.

– Do 14 stycznia 2025 r. system KRZ nie oferował specjalnych funkcji do procedowania zgłoszeń wierzytelności w 10 kategoriach, co jest konieczne w przypadku postępowań upadłościowych banków i SKOK-ów. W wersji 1.14 systemu wdrożono modyfikację w tym zakresie i obecnie są one już dostępne – podkreśla wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Dotychczasowy brak specjalnych kategorii w systemie nie przeszkodził jednak w przeprowadzeniu postępowania upadłościowego Getin Noble Bank – po ogłoszeniu upadłości banku. Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych MS przygotował i opublikował na Portalu Publicznym KRZ instrukcję, jak zgłaszać wierzytelności bankowe, korzystając z dostępnego formularza. Instrukcja zawierała dokładne wskazówki, jak dokonać zgłoszenia wierzytelności.

Poprawa systemu 

Ministerstwo, za pośrednictwem Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych, współpracuje z syndykiem masy upadłościowej Getin Noble Bank, pomagając w codziennym prowadzeniu postępowania upadłościowego. Na bieżąco analizowane są potrzeby prowadzących postępowanie zarówno po stronie sądu, jak i syndyka.

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje działania na rzecz modyfikacji funkcjonalności systemu KRZ w niezbędnym zakresie, usprawnienia procesu upadłościowego oraz ochrony danych osobowych, a także wspiera rozwój narzędzi prawnych, które umożliwią konsumentom efektywniejsze dochodzenie swoich praw w przypadku upadłości banku.