Oba listy to odpowiedź, którą rzeszowski Sąd Okręgowy udzieli na pytania sądu z Hiszpanii, który ma wątpliwości, czy należy wydać do Polski obywatela tego kraju, ściganego u nas za popełnione przestępstwo.

Czy polski sąd niej niezależny?

Sąd z Madrytu o niezależność sądownictwa w Polsce, w tym czy polski "organ sądowy wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie, bez podległości w ramach hierarchii służbowej, podporządkowania komukolwiek, w sposób wolny od nakazów czy wytycznych z jakiegokolwiek źródła, oraz korzystając z ochrony przed ingerencją i naciskami z zewnątrz, które mogą zagrozić niezależności osądu jego członków i wpływać na ich rozstrzygnięcia". Centralny Sąd Śledczy chciał też wiedzieć także, czy w polskim systemie prawnym określona jest "nieusuwalność osób, którym powierzono zadanie sądzenia".

ENA wydany niezawiśle

Odpowiedzi udzielił II wydział karny Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który wydał Europejski Nakaz Aresztowania obywatela Hiszpanii. - W obecnym stanie prawnym podejrzany czy oskarżony ma prawo do korzystania z pomocy adwokata, a także do rozpoznania swojej sprawy w sposób jawny i w rozsądnym terminie - czytamy w piśmie. Jego autorka - sedzia Bożena Przysada, która wydała za Hiszpanem ENA - stwierdza z „całą stanowczością”, że sąd podejmujący w tej sprawie decyzję o wydaniu ENA - podjął ją samodzielnie, bez jakiegokolwiek udziału osób trzecich czy innego organu.

Minister ma wpływ na sądy

Jednak udzielająca tej odpowiedzi sędzia Bożena Przysada, która wydała za Hiszpanem ENA napisała też, że „po serii nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, jak i innych przepisów, Minister Sprawiedliwości, który jednocześnie jest Prokuratorem Generalnym, zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, co może rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów”.

Wiecej: Rzeszowski sąd do Hiszpanii: Niezawisłość jest, ale niepewna >>

Prezes inaczej widzi niezależność

Prezes rzeszowskiego Sądu Okręgowego Rafał Puchalski zadeklarował, że nie będzie ingerował w treść tej odpowiedzi, ale stwierdził, że dokument zawiera "publicystykę" i w związku z tym zastanawia się on nad "dołączeniem własnego stanowiska". - Zgadzam się z tą częścią odpowiedzi, że sędziowie w Polsce są niezawiśli i nie ma dla nich żadnych zagrożeń - powiedział w rozmowie z TVN24. Ale jego zdaniem "jest kilka fragmentów stanowiska sądu", których nie podziela. - W mojej ocenie to jest częściowe wprowadzanie w błąd hiszpańskich partnerów - ocenił. "

Prezes SO zapowiedział, że jego odpowiedź przedstawi przede wszystkim stan prawny. Jego zdaniem "minister sprawiedliwości zawsze odwoływał i powoływał prezesów sądów, a jedyna różnica jest taka, że było to opiniowane". - Nie zgadzam się też ze zdaniem, że istnieje zagrożenie dla nieusuwalności sędziów. Moim zdaniem to całkowita nieprawda, bo konstytucja pozwala określić wiek przechodzenia sędziów w stan spoczynku - przekonuje sędzia Puchalski.

Czytaj: Warszawa: Prezes SO wyjaśnia irlandzkiemu sądowi, że niezawisłość nie jest zagrożona >>