W końcu czerwaca br. Fundacja skierowała pismo do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w związku z wyrokiem  Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Sprawie Duval przeciwko Francji. W opinii Fundacji pożądanym byłoby dokonanie weryfikacji obecnie obowiązujących regulacji prawnych dotyczących udzielania  świadczeń medycznych osobom pozbawionym wolności ( szczególnie art. 155 k. k. w.) w świetle tez zawartych w wyroku w przedmiotowej sprawie.
W odpowiedzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski stwierdził, że nie widzi podstaw do  przedsięwzięcia prac legislacyjnych, mających na celu zmianę art. 155 § 7 k. k. w. W opinii Ministerstwa lekarz udzielający świadczeń medycznych skazanemu odbywającemu karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego, nie ma i nie może mieć dostępu do danych osobowych skazanego. Tym samym nie dysponuje wiedzą o cechach osobowościowych skazanego, a to skutkuje brakiem możliwości dokonania obiektywnej oceny, czy dany skazany może stwarzać zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.
Fundacja Helsińska przypominma w związku z tym, że w zgodnie ze standardami Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT), wszystkie badania medyczne osadzonych (zarówno tuż po przyjęciu, jak i na późniejszym etapie) powinny być przeprowadzane poza zasięgiem słuchu funkcjonariuszy służby więziennej, a także poza zasięgiem ich wzroku, chyba że lekarz w danej sprawie zgłosił zastrzeżenie przeciwne.