MEDEL (Magistrats Européens pour la Démocratie et les libertés) jest organizacją europejskich sędziów i prokuratorów, której głównym celem jest obrona niezależności sądownictwa, demokracji i praw człowieka.

Zarząd MEDEL stwierdza, że rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i innych ustaw zawiera propozycje radykalnych zmian w zakresie wyboru członków tego organu, jak również zmian w zakresie sposobu podejmowania decyzji przez ten organ. - Projekt przewiduje przerwanie kadencji obecnych członków Rady będących sędziami, z których kadencja których zgodnie z Konstytucją wynosi cztery lata, co skutecznie zagrozi ciągłości prac tego organu – czytamy w dokumencie. Za niebezpieczne jego autorzy uważają też wprowadzenie dwóch zgromadzeń Rady (pierwszego i drugiego), które będą miały możliwość blokowania siebie w odniesieniu do nominacji sędziowskich.

Zarządowi MEDEL nie podoba się także to, że kompetencję wyboru sędziów – członków Rady nabędzie Sejm, ponieważ zgodnie z projektem ustawy, w przypadku wolnego stanowiska w Radzie, Prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów przestawia Marszałkowi Sejmu kandydata na członka Rady; stowarzyszenia sędziów będą mogły przedstawić swoje propozycje dotyczące proponowanych kandydatów, ale ich wnioski nie będą wiążące; ostateczna lista kandydatów na wakujące stanowiska sędziów w Radzie zostanie przedstawiona Sejmowi przez marszałka Sejmu, który podejmie uznaniową decyzję, co do tego czyja kandydatura zostanie zaproponowana.
Autorzy oświadczenia przypominają, że Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich (CCJE) w swojej opinii z 23 listopada 2007 skierowanej do rozpatrzenia przez Komitet Ministrów Rady Europy w sprawie Rad Sądownictwa w służbie społeczeństwa podkreśliła, że w celu zagwarantowania niezależności instytucji odpowiedzialnych za selekcję i kariery sędziów, powinny istnieć przepisy gwarantujące, że sędziowie – jej członkowie wybierani są przez sędziów.

Obecnie zrzesza 22 krajowych stowarzyszeń z 15 krajów europejskich, w tym Polski, jest członkiem obserwatorem Rady Konsultacyjnej Europejskich Prokuratorów Rady Europy (CCPE) i Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich Rady Europy (CCJE).
 

LEX Sędzia 2017