Opinię taką były prezes Trybunału Konstytucyjnego wygłosił podczas zorganizowanej w piątek 3 marca w Katowicach konferencji „Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozporoszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją”.
Czytaj: Sędziowie: gdy państwo prawa zagrożone, trzeba odwoływać się do konstytucji>>
-Wydaje się że sięgnięcie przez władzę sądowniczą do konstytucji staje się nieodzowne, jest swoistą koniecznością obecnego czasu. Koniecznością podyktowaną najgłębszym interesem publicznym, który wynika z tego, że tego rodzaju podejście staje się być może jedyną formą ochrony praw gwarantowanych w konstytucji. - W związku z tym pytanie, jakie należy dziś stawiać w związku z postulatem rozproszonej kontroli konstytucyjności nie brzmi, czy należy to robić, tylko jest to pytanie o to jak to robić w sposób najbardziej racjonalny i mądry – stwierdził.
Jak zauważył, dominująca dotąd kontrola skoncentrowana, wykonywana przez Trybunał Konstytucyjny, była postrzegana jako czynnik mocno sprzyjający spójności wykładni konstytucyjnej, tworzeniu pewnego kanonu interpretacji. – To jest dorobek skoncentrowanej kontroli konstytucyjności – mówił. Ale jak dodał, te argumenty nie mogą dzisiaj prowadzić do kwestionowania możliwości i potrzeby kontroli rozproszonej, wykonywanej przez wszystkie sądy. Bo to wynika z samej istoty i misji sądów – podkreślał prof. Marek Safjan.