Z najnowszego raportu Forum wynika, że choć na konsultacje publiczne projektów ustaw coraz częściej wyznacza się właściwy czas, nie brakuje też przykładów słabo umotywowanego skracania tego terminu. - Ciągle zdarzają się nieprawidłowości i utrudnienia w prowadzeniu procesu konsultacji publicznych projektów ustaw przygotowanych przez rząd. Nie wszystkie zgłoszone uwagi są publikowane na mającej temu służyć platformie RPL, a część dokumentów umieszczana jest na niej z dużą zwłoką. Nie ma jednego, stosowanego przez wszystkie ministerstwa sposobu odpowiedzi na otrzymane uwagi, ani formy „raportu z konsultacji”. Nie ma zwyczaju rzetelnego informowania opinii publicznej o zawieszeniu prac nad projektami ustaw – takie m.in. wnioski zawarte są w trzecim kwartalnym podsumowaniu obserwacji zrealizowanej w okresie od listopada 2014 do końca lutego 2014.
Czytaj: W rządzie z legislacją trochę lepiej, w Sejmie po staremu>>>
Organizacje uczestniczące w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji stoją na stanowisku, że proces stanowienia prawa powinien być przejrzysty i umożliwiać uczestniczenie w nim każdego zainteresowanego podmiotu. - Naszym zdaniem cele te można najpełniej zagwarantować tworząc ustawowe gwarancje partycypacji obywateli w procesie stanowienia prawa – czytamy w komentarzu do raportu.
Jego autorzy chwalą obowiązujący od początku ubiegłego roku Regulamin pracy Rady Ministrów. Jak podkreślają, po raz pierwszy w sposób wyczerpujący, a także co do zasady zgodny z postulatami organizacji obywatelskich, określono w nim reguły prowadzenia uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania projektów dokumentów rządowych.
- Przepisy nowego Regulaminu dotyczące konsultacji publicznych dają podstawę do uczynienia rządowego procesu legislacyjnego bardziej przejrzystym i partycypacyjnym. Czy tak się jednak stanie zależy od praktyki jego stosowania. Dlatego członkowie Obywatelskiego Forum Legislacji, na przykładzie obserwacji procesu tworzenia kilkunastu projektów ustaw, od czerwca 2014 są zdania, że proces wdrażania zmian przewidzianych w nowym Regulaminie wymaga wsparcia strony obywatelskiej oraz – przede wszystkim kontroli praktyki procesu legislacyjnego - stwierdzają autorzy raportu. Więcej>>>
Czytaj także: Prezes RCL: prawo coraz lepsze, tylko jest go za dużo>>
ID produktu: 40159996 Rok wydania: 2012
Tytuł: Lex Tłumaczenia - Moduł do LEX>>>