- Kiedy w tym miejscu – w siedzibie Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości - spotykałem się z państwem po raz ostatni miałem okazję poinformować Państwa o ważnym, wręcz przełomowym momencie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości – o uruchomieniu e-sądu – powiedział w trakcie konferencji prasowej 16 czerwca br. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Dzisiaj – ku mojej dużej radości – mam przyjemność poinformować o kolejnym etapie zapowiedzianej przeze mnie swoistej rewolucji informatycznej jaką krok po kroku, sukcesywnie wprowadzamy w polskim wymiarze sprawiedliwości – o udostępnieniu dla wszystkich obywateli możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet – dodał.
Minister podkreslał, że możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez internet to ułatwienie, które odczują i z którego korzystać będzie wiele tysięcy osób dziennie. Do tej pory mogli to robić tylko ci, którzy udali się do sądu. Codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych jest ok. 20 tys. ksiąg wieczystych. Pokazuje to ogromną skalę zapotrzebowania na tego rodzaju usługę. Przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie jest jednak dla wielu uciążliwe ze względu na m.in. konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd. Teraz można to zrobić bez wychodzenia z domu. I to za darmo.
Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło stworzyć publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez internet, po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych Można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd.
- Chciałbym bardzo mocno zaznaczyć: rozwiązanie które dzisiaj wprowadzamy ma na celu ułatwienie wglądu do ksiąg wieczystych ich właścicielom, stąd konieczność wpisania numeru księgi – powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.
Resort sprawiedliwosci podkreśla, że swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami.
Możliwe będzie, nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości, sprawdzenie treści jej księgi wieczystej. Zdaniem resortu jest to kolejny krok, po udostępnieniu przez internet podstawowych informacji o podmiotach znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowych, do zapewnienia faktycznej jawności rejestrów sądowych prowadzonych w resorcie sprawiedliwości.
Księgi wieczyste dostępne w sieci
Księgi wieczyste można już przeglądać przez internet informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Obecnie 243 Wydziały Ksiąg Wieczystych (z 347 wydziałów istniejących) prowadzą księgi w systemie informatycznym. Od 1 lipca 2010 r. rozpoczyna się ostatni etap informatyzacji wydziałów ksiąg wieczystych wdrożenie systemu Nowa Księga Wieczysta w ostatnich 104 wydziałach ksiąg wieczystych. Od 1 października 2010 r. księgi wieczyste w Polsce będą prowadzone wyłącznie w postaci elektronicznej, w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Na razie w ten sposób można zajrzeć do ponad 12 mln spośród 18,8 mln ksiąg.