W mediach mówi się często o wyznaczanych i planowanych zakresach działań kontrolnych, ich wynikach i rezultatach dla budżetu, natomiast bardzo mało wiadomości prezentowanych jest w obszarze tego jak proces kontroli jest widziany i oceniany przez samych kontrolowanych; jakie działania podejmują oni dla potrzeb przygotowania się do ewentualnych kontroli oraz jak sami oceniają poziom tego przygotowania w swoich przedsiębiorstwach.
Firma doradcza Deloitte, na podstawie przeprowadzonego badania, podsumowała postrzeganie kontroli podatkowych i skarbowych wśród polskich przedsiębiorców, wraz z przytoczeniem stanowisk oraz praktycznych przykładów. Z raportu wynika, że u wielu przedsiębiorców kontrole podatkowe i skarbowe są nadal zjawiskiem częstym, niezależnie od ilości zidentyfikowanych wcześniej nieprawidłowości, co zdaniem przedsiębiorców w znaczący sposób utrudnia codzienne funkcjonowanie działów finansowo - księgowych. Pozytywnym zjawiskiem jest coraz bardziej aktywne stosowanie działań o charakterze zapobiegawczym – czyli korzystanie z różnego rodzaju źródeł wiedzy, przeprowadzanie przeglądów i audytów wewnętrznych, jak również wspieranie swojej wiedzy zewnętrznymi, profesjonalnymi podmiotami. Wzrasta także świadome implementowanie narzędzi dedykowanych do ochrony podatników – takich jak, indywidualne interpretacje prawa podatkowego, jak również prawo do prowadzenia i rozstrzygnięcia sporów przed sądami administracyjnymi.
Raport Deloitte >>>
Kontrole skarbowe uciążliwe i ... przyjazne
Kontrole skrabowe i podatkowe niezmiennie budzą wśród przedsiębiorców emocje. Z raportu Deloitte wynika, że nadal są one uciążliwe dla firm, ale powoli podejście kontrolujących staje się bardziej przyjazne dla podatników, co zauważane jest także przez samych kontrolowanych.