Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, która wydała w tej sprawie oświadczenie, urlop na żądanie to „kuriozum legislacyjne” nie tylko z powodu niejasności przepisu i problemów z jego interpretacją, lecz także ze względu na cel omawianej regulacji i odejście od zasady urlopu nieprzerwanego. Problemy budzą przede wszystkim termin i forma zgłoszenia żądania udzielenia urlopu oraz prawne możliwości odmowy udzielenia urlopu przez pracodawcę. KPP nie postuluje uchylenia tego zapisu z kodeksu, ale jego doprecyzowanie. 
Wymieniając wystepujące w prawie pracy bariery dla przedsiębiorczości KPP mówi też o obowiązku przeprowadzenia badań lekarskich: Konfederacja postuluje, aby badaniom lekarskim podlegali pracownicy, których stosunek pracy ustał w ciągu 30 dni od ponownego zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy. Nowe brzmienie przepisu byłoby zgodne z regułami systemu prawa pracy oraz funkcją analizowanego przepisu.
Inny problem wymagający rozpatrzenia, to znadniem tej organizacji procedura karania karami porządkowymi: KPP wskazuje na fakt, że możliwość skorzystania przez pracodawcę z prawa nałożenia na pracownika kary porządkowej wiąże się z bardzo skomplikowaną procedurą. Naruszenie któregokolwiek wymogu formalnego może łączyć się z uchyleniem przez sąd pracy zastosowanej kary oraz z obowiązkiem zapłaty kosztów postępowania sądowego przez pracodawcę. Zawiła procedura jest często powodem, dla którego pracodawcy wolą rozwiązać od razu umowę o pracę, niż podjąć próbę dyscyplinowania pracownika za pomocą kar porządkowych.
Posłowie chcą dalej pracować nad zmianami dotyczącymi urlopów i nad uproszczeniem procedury nakładania kar porządkowych na pracowników. Komisja Przyjazne Państwo odmówiła natomiast poparcia m.in. propozycji likwidacji czteroletniego okresu ochronnego przed zwolnieniem dla osób w wieku przedemerytalnym.