To już kolejny protest przeciwko pracom legislacyjnym nad rządowym projektem zmiany ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (druk nr 2680), od nazwiska projektodawcy zwanym Lex Biernacki. Jak podkreślają autorzy protestów, szczególnie negatywnie oceniane są proponowane rozwiązania w zakresie zmniejszenia roli sędziów sadów rejonowych w zgromadzeniach, zmniejszenia roli kolegium sądu oraz likwidacji instytucji zwrotu kosztów przejazdu wobec sędziów sądów rejonowych.
Krytyczną uchwałę przyjął już zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Do trybu zgłaszania poprawek do ustawy negatywnie odniosła się także Krajowa Rada Sądownictwa. Również organy samorządu sędziowskiego podejmują coraz liczniejsze uchwały krytyczne wobec rozwiązań projektu. Dotychczas uchwały takie zapadły na Zgromadzeniach Sądów Apelacyjnych w Warszawie i Białymstoku oraz Sądów Okręgowych w Białymstoku, Szczecinie i w Płocku (treść uchwał>>>).
- Brak jest istotnych argumentów ustrojowych, aby reprezentacja sędziów sądów rejonowych miała zostać ograniczona do 2/3 liczby reprezentantów sędziów okręgowych. Należy przypomnieć, że sędziowie sądów rejonowych stanowią najliczniejszą grupę w strukturze polskiego sądownictwa, a zatem nawet obecnie ich reprezentacja w organach przedstawicielskich jest stosunkowo niewysoka. Planowane zmiany doprowadzą w istocie do sytuacji, w której siła głosu sędziego sądu rejonowego będzie odpowiadała wadze jednej czwartej głosu sędziego sądu okręgowego – czytamy w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku. Więcej>>>
Kolejne protesty przeciwko ograniczeniu udziału sędziów rejonowych w samorządzie
Zdecydowanie krytycznie ocenić należy próbę zlikwidowania obowiązującej od 2012 roku zasady, zgodnie z którą zgromadzenie ogólne sędziów okręgu składa się w równych częściach z przedstawicieli sędziów rejonowych oraz sędziów okręgowych stwierdza w uchwale Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.