Już za kilka dni zacznie obowiązywaźć nowy Kodeks Etyki Radów Prawnych, uchwała o jego zmianie została przyjęta podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych 8 lipca. 

Czytaj: Radcy po "pierwszym" kroku w sprawie firm odszkodowawczych, adwokaci szykują się na wrzesień>>

UCHWAŁA Nr 3/2014 z dnia 22 listopada 2014 r. w sprawie Kodeksu Etyki Radcy Prawnego >>>

Jeszcze nie wprost reklama, ale...

Obecnie w radcowskim Kodeksie wskazane jest, że informowanie o wykonywaniu zawodu oraz działalności z nim związanej jest prawem radcy prawnego. Podkreślone jest również, że chodzi o działanie niestanowiące bezpośredniej propozycji zawarcia umowy z konkretnym klientem, bez względu na jego formę, treść i środki techniczne. 

Od stycznia 2023 r. ma obowiązywać definicja informowania o wykonywaniu zawodu. Ma to być komunikacja mająca na celu bezpośrednią lub pośrednią promocję radcy prawnego, jego wizerunku, wykonywania zawodu lub kancelarii bez względu na treść, formę lub środki komunikacji. Co więcej, radcy mają mieć możliwość wykorzystywania przy tym komunikacji pochodzącej od podmiotu zewnętrznego w imieniu, na rzecz lub w swoim interesie. Informowaniem nie będą proste i sprawdzalne informacje nie służące celom promocyjnym, a umożliwiające np. bezpośredni kontakt z radcą prawnym lub kancelarią, w szczególności nazwa domeny internetowej lub adres poczty elektronicznej, czy też odnoszące się do usług lub wizerunku radcy prawnego i opracowane w sposób niezależny, w szczególności bez wynagrodzenia.

Sprawdź w LEX: Marketing prawniczy a zasady etyki zawodu >>>

Jeśli klient wyrazi na to zgodę, radca będzie mógł powołać się na jego opinie, komentarz, referencje czy rekomendacje, ale nie w zakresie spraw karnych, karno-skarbowych, o wykroczenia, a także rodzinnych i opiekuńczych. Radca nie będzie też mógł pozyskiwać klientów za pośrednictwem lub przy pomocy osób lub podmiotów zewnętrznych, dzieląc się z nimi wynagrodzeniem pochodzącym od pozyskanego w ten sposób klienta, jeżeli nie uczestniczą one w świadczeniu pomocy prawnej na rzecz tego klienta.

 

Cena promocyjna: 71.6 zł

|

Cena regularna: 179 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 179 zł


Doprecyzowano też, że zakazane jest informowanie o wykonywanym zawodzie sprzeczne z prawem, dobrymi obyczajami,
stanowiące naruszenie lub obejście postanowień Kodeksu (w tym także reklama porównawcza), w tym:

  • uchybiające godności zawodu;
  • naruszające tajemnicę zawodową;
  • niezgodne z rzeczywistością lub wprowadzające w błąd;
  • nierzeczowe, w tym zawierające treści lub odesłania niezwiązane z wykonywaniem zawodu;
  • ograniczające klientowi swobodę w podejmowaniu decyzji, w szczególności poprzez: a) powoływanie się na wpływy lub znajomości, b) wykorzystywanie łatwowierności lub przymusowego położenia, c) nadużywanie zaufania, d) wywieranie presji, e) wywoływanie nieuzasadnionego oczekiwania, składanie niemożliwych do zrealizowania lub nierzetelnych obietnic lub gwarancji;
  • narzucające się, w szczególności naruszające sfery prywatności, natarczywe, w nieodpowiednim miejscu, mogącym wywrzeć wpływ na decyzję o skorzystaniu z pomocy prawnej;
  • polegające na bezpośrednim porównywaniu czynności zawodowych z czynnościami innych możliwych do identyfikacji osób lub podmiotów.

 

Radca ma zastanowić się, czy warto współpracować

W myśl przyjętych zmian - art. 25. 1-3 - radca prawny nie będzie mógł prowadzić jakiejkolwiek działalności lub w jakikolwiek sposób uczestniczyć w czynnościach, które ograniczałyby jego niezależność, uchybiałyby godności zawodu, stwarzałyby zagrożenie dla tajemnicy zawodowej lub stwarzałyby ryzyko wystąpienia konfliktu interesów. Zgodnie z ust. 2., w ramach wykonywania zawodu może świadczyć pomoc prawną lub, z zastrzeżeniem ust. 1, wykonywać czynności pozostające z nią w bezpośrednim związku lub podporządkowane świadczeniu pomocy prawnej jako świadczeniu głównemu. I - w myśl ust. 3 - działalność radcy prawnego, w szczególności zawodowa lub gospodarcza, niebędąca świadczeniem pomocy prawnej lub niepozostająca z nią w bezpośrednim związku, może być wykonywana jedynie z zastrzeżeniem ust. 1 i powinna być wyraźnie oddzielona od wykonywania zawodu radcy prawnego.  

Zobacz w LEX: Narzędzia marketingu prawnika w internecie - jak dać się zauważyć? >>>

Czytaj też: Tajemnica obrończa i adwokacka oraz radcy prawnego >>>

Z kolei zgodnie z art. 25a radca prawny nie będzie mógł w sposób niejawny dla klienta brać udziału lub pomagać osobom trzecim w świadczeniu przez nie pomocy prawnej w celu zarobkowym, w szczególności w charakterze osoby użyczającej nazwiska, cichego wspólnika lub pomocnika. Nie będzie mógł również - ten ust. 2 zmodyfikowano - brać udziału lub pomagać w jakiejkolwiek formie, w jakimkolwiek charakterze lub w jakikolwiek sposób w świadczeniu regulowanej pomocy prawnej lub prowadzeniu regulowanej działalności prawniczej przez podmioty nieuprawnione. Próbowano wykreślić m.in. ust. 3, zgodnie z którym radca prawny nie może wprowadzać w błąd odbiorców usług świadczonych przez osoby trzecie, w tym podmioty nieuprawnione, co do ich charakteru lub rzeczywistego pochodzenia.

 

 

Co jednak oznaczają te zmiany w praktyce? - Chodzi o wzmocnienie ochrony klienta przed nieuczciwymi praktykami ze strony tych firm, ale też wyartykułowanie radcom, że nie można z nimi współpracować, kiedy naruszają zasady obowiązujące w naszym zawodzie - mówił Prawo.pl Sławomir Ciupa z Ośrodka Badań Studiów i Legislacji KRRP. Dodawał, że również w interesie wymiaru sprawiedliwości nie leży zachęcanie do zgłaszania roszczeń odszkodowawczych, stosowania taktyki procesowej, która jest korzystna z punktu widzenia interesu finansowego tych firm a nie wymiaru sprawiedliwości lub klienta bo to obciąża sądy.

- Jeśli klient obsługiwany przez radcę prawnego jest pewien, że są spełnione pewne zasady wykonywania zawodu i etyki zawodowej oraz standardy zarówno w świadczeniu usług jak i obsłudze, to ma to ogromne znaczenie dla naszego zawodu. Budowane jest zaufanie - wskazywał. Zaznaczał, że po tych zmianach radca prawny będzie musiał ocenić, czy może współpracować z daną firmą. - Czy świadczy usługi w sposób zgodny z prawem oraz z Kodeksem? Czy jego klient nie jest zagrożony? Jaka to jest firma, czego od niego wymaga, czy jest w posiadaniu  dokumentów objętych tajemnicą? Czy ogranicza jego niezależność? Czy ma umowę z klientem? Czy dzieli się wynagrodzeniem z tytułu świadczenia pomocy prawnej z firmą, które nie uczestniczy w jej świadczeniu? To radca będzie musiał ocenić, czy będzie w ogóle mógł współpracować lub kontynuować dotychczasową współpracę - dodał.