Zmiana dotyczy par. 16, a konkretnie ust. 4 i 5. Zgodnie z nowym ust. 4 uprawnienie do przerwy przysługuje zdającej, która nie później niż na trzy dni przed terminem egzaminu, złoży pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią, a zgodnie z ust. 5, w przypadku jeśli takie oświadczenie prześle pocztą, jego kopię musi dostarczyć się do Krajowej Szkoły nie później niż trzy dni przed terminem egzaminu. Kopia może zostać także przesłana drogą elektroniczną.
Czytaj: Ważą się losy egzaminu adwokackiego i radcowskiego - decyzja wkrótce >>
Zaświadczenie lekarskie przechodzi do lamusa
Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia, że wydanie projektowanego rozporządzenia podyktowane jest koniecznością umożliwienia matkom karmiącym dzieci piersią skorzystania z prawa do przerwy w egzaminie sędziowskim albo prokuratorskim bez konieczności przedkładania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego taki fakt.
- Uzyskanie stosownego zaświadczenia lekarskiego nie tylko stanowi zbędną niedogodność dla matek karmiących, ale może wiązać się również z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów za jego wystawienie. Zastąpienie wymogu przedłożenia zaświadczenia lekarskiego złożeniem pisemnego oświadczenia o karmieniu dziecka piersią nie powinno prowadzić do nadużywana tego uprawnienia przez zdające - wyjaśniono.
Dodano, że wykorzystywanie przerw na karmienie dziecka piersią zgodnie z celem tych przerw "może być weryfikowane (w sposób zapewniający karmiącej odpowiednią ochronę prywatności) przez przewodniczących właściwych komisji egzaminacyjnych, którzy posiadają uprawnienia do wydawania podczas egzaminu zarządzeń o charakterze porządkowym i organizacyjnym".
- Niewątpliwie postulowane rozwiązanie stanowi realizację polityki prorodzinnej państwa mającej na celu przyznanie uprawnień związanych z szeroko pojętym macierzyństwem, wychodząc też naprzeciw oczekiwaniom zdających i wpływając korzystnie na dostęp obywateli (kandydatów) do wykonywania zawodu sędziego i prokuratora - dodaje MS.
Czytaj też w LEX: Laskowski Michał, Granice wolności wypowiedzi sędziego w warunkach kryzysu praworządności >
Dwa razy po pół godziny dla niemowlaka
Zgodnie z par. 16 ust. 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 4 grudnia 2017 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego, kobieta która podchodzi do egzaminu a ma dziecko, które karmi ona piersią, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie trwania każdego dnia egzaminu.
Jeśli z kolei zdająca karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw, po 45 minut każda, w czasie trwania każdego dnia egzaminu.
- W wyniku projektowanych zmian kobiety karmiące dzieci piersią będą mogły skorzystać z przerwy na karmienie dziecka w trakcie egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego na podstawie pisemnego oświadczenia o karmieniu dziecka piersią, a nie tak jak dotychczas na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią. Nowelizacja rozporządzenia ma na celu kompleksową zmianę i ujednolicenie przepisów dotyczących kobiet karmiących dzieci piersią przystępujących do egzaminów sędziowskiego i prokuratorskiego oraz egzaminów adwokackiego, radcowskiego i notarialnego - podsumowano w uzasadnieniu.
Czytaj też w LEX: Pietrzykowski Tomasz, Bezstronność sędziowska. Lekcje z kryzysu >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.