Jak przypomina Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, nowa ustawa zniesie obowiązek występowania o zgodę na organizację zbiórki. Od tej pory to sami obywatele zdecydują o tym czy cel, na który zbierane są datki, jest ich zdaniem warty wsparcia.
Po to, by zbierać pieniądze „w internecie”, czyli np. przelewem na konto, gdzie przepływ środków jest automatycznie rejestrowany, nie będą wymagane żadne dodatkowe formalności – choć do tej pory ta forma zbierania wymagała uzyskania pozwolenia na zbiórkę. Zmiana ta ułatwi rozwój crowdfundingu w Polsce.
Natomiast do organizowania zbiórki gotówki i darów do puszek, skarbon, na ulicy wystarczy proste zgłoszenie na portalu internetowym. Tam też będą umieszczane sprawozdania ze zbiórek, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać i ocenić, czy zebrane datki i dary zostały właściwie rozdysponowane.
Zgłoszenie będzie można wysłać drogą elektroniczną lub papierową – pojawi się ono na portalu w maksymalnie 3 dni (internetowo) lub 7 dni (dla zgłoszeń papierowych). Po to, by zgłosić zbiórkę drogą elektroniczną potrzebny będzie podpis elektroniczny lub bezpłatny „profil zaufany”, czyli podpis elektroniczny przeznaczony do kontaktu obywateli z administracją. Można założyć go w kilkanaście minut na portalu ePUAP.gov.pl i trzeba jeden raz potwierdzić w urzędzie, np. urzędzie skarbowym, oddziałach NFZ czy ZUS.
Nowa ustawa została przygotowana w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Jej zapisy zostały wypracowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi – to przykład, że administracja i trzeci sektor mogą zgodnie współdziałać w celu stworzenia lepszego prawa, a w tym wypadku m.in. dostosowania przepisów z czasów II RP do cyfrowej rzeczywistości.
Jak podkrśla resort administracji i cyfryazacji, dzięki internetowi dostęp i wymiana informacji są łatwiejsze, a przez to rosną możliwości kontroli społecznej. Dlatego zmienia się też rola państwa: zamiast mnożyć biurokrację, powinno ono tworzyć takie ramy organizacyjne, które zapewniają przejrzystość i umożliwiają kontrolę społeczeństwu. Ustawa o zbiórkach publicznych jest przykładem właśnie takiego podejścia.
Nowe prawo to również oszczędności dla zbierających, bo nie będzie już wymogu zamieszczania sprawozdań ze zbiórek w prasie (prawie 3 mln złotych). Znosimy także obowiązującą do tej pory opłatę skarbową (84 zł od zbiórki).
Nowe prawo zacznie obowiązywać po 3 miesiącach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.