W odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się pytania dotyczące problemów związanych z szeroko rozumianym tematem faktur elektronicznych, PKPP Lewiatan podjęła inicjatywę zidentyfikowania związanych z tym tematem barier i znalezienia optymalnych rozwiązań.
W czwartek 6 maja br. w siedzibie Sądu Arbitrażowego PKPP Lewiatan odbyło się spotkanie, w którym wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan, z-ca Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej Jerzy Molak, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego Wiesław Paluszyński oraz członkowie PKPP Lewiatan związani m.in. z branżami: handlową, bankową, teleinformatyczną, ubezpieczeniową, medialną i konsultingową.
Minister Bogdan zaprezentował podstawowe rodzaje podpisu elektronicznego, które zostały uregulowane w projekcie nowej ustawy o podpisie elektronicznym, ze szczególnym uwzględnieniem pieczęci elektronicznej, mającej na celu znaczne upowszechnienie funkcjonowania e-faktur. Natomiast uczestnicy spotkania dokonali wspólnie przeglądu wymogów techniczno-prawnych faktur elektronicznych. W trakcie dyskusji wskazali na konieczność liberalizacji przepisów podatkowych na wzór ustawodawstw tych krajów Unii Europejskiej, w których faktury elektroniczne są szeroko stosowane.
Spotkanie to zainicjowało cykl konsultacji, których celem jest szybkie i skuteczne rozwiązanie problemów w obrocie e-fakturami.
E-faktury wymagają uproszczenia przepisów
Faktury elektroniczne będą się upowszechniać w polskiej gospodarce, ale wymaga to uproszczenia przepisów podatkowych. Taki wniosek wynika z dokonanego przez PKPP Lewiatan i Polskie Towarzystwo Informatyczne przeglądu wymogów techniczno-prawnych związanych ze stosowaniem faktur elektronicznych.