Do tragedii doszło w 2022 r. Komornik została zaatakowana w swojej własnej kancelarii. 42-letni napastnik zaatakował też pracownika kancelarii. Mężczyzna wszedł wcześniej do innej kancelarii komorniczej w tym samym budynku, gdzie znieważył jej pracownika. Komornicy po tragedii podkreślali, że to też efekt hejtu, który od dłuższego czasu kierowany jest pod ich adresem.
Czytaj: Po zabójstwie w Łukowie samorząd żąda zapewnienia komornikom bezpieczeństwa>>
Specjalny mail dla zgłoszeń o hejcie
Dzień Solidarności Przeciwko Mowie Nienawiści i Agresji w Mediach i Polityce ustanowiła Krajowa Rada Komornicza. Celem jest przeciwdziałania negatywnym stereotypom i negatywnemu nastawieniu wobec komorników. - Tylko wspólna refleksja, odpowiedzialność i konkretne działania mogą powstrzymać tak dramatyczne wydarzenia w przyszłości - podkreśla.
Przypomina również, że wszelkie przejawy agresji i hejtu należy zgłaszać na specjalnie utworzoną przez skrzynkę e-mailową: zgloshejt@komornik.pl. Każde takie zgłoszenie jest przesyłane do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Komornicy apelują też o wsparcie także finansowe dla bliskich komornik Kochańskiej.
Komornik boryka się z brakiem szacunku
Komornicy przyznają, że zmagają się z brakiem szacunku dla samego prawa, ale także dla ich zawodu.
- Brak szacunku ze strony społeczeństwa objawia się do tego stopnia, że coraz częściej dochodzi do najbardziej drastycznych metod wywierania nacisku, od przemocy słownej nawet do ataków fizycznych. Problem te dotyczy komorników, którzy są przecież funkcjonariuszami publicznymi. Wykonują wyroki wydane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a mimo to w trakcie swojej pracy spotykają się z ogromnymi trudnościami, które mają wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa. Codziennie w swojej pracy, a wykonujemy dziennie ponad 96 tysięcy czynności egzekucyjnych, spotykamy się z ogromną ilością agresji werbalnej i fizycznej - wskazuje Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.
Dodaje, że komornik podejmuje działania, w sytuacji w której pomimo wyroku sądu dłużnik nie wykonuje swojego obowiązku. - Przymuszenie takiej osoby do wykonania wyroku wydanego przez sąd nierzadko wiąże się z dużymi emocjami po jej stronie. Od wielu lat komornicy szkolą się i dbają, aby prowadzenie czynności było jak najmniej dolegliwe dla dłużnika, jednak wybór sposobu egzekucji musi doprowadzić do skutecznej realizacji określonego obowiązku. Po stronie samego komornika, najbardziej kłopotliwe są tworzone i powielane w przestrzeni publicznej nieprawdziwe informacje na temat roli komorników - dodaje.
Komornik Kochańska nawet nie prowadziła żadnych czynności wobec napastnika. - Sprawca - zanim trafił do prowadzonej przez nią kancelarii, gdzie zaatakował dwie osoby odwiedził dwa inne miejsca, gdzie również wszczął awantury. Jego agresja skierowana była po prostu przeciwko komornikom jako takim - przypomina.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.