Zakres projektowanej ustawy – przyjętej 29 czerwca br. przez Radę Ministrów - obejmuje cztery zasadnicze obszary:
- uregulowanie postępowania dyscyplinarnego sędziów wojskowych na zasadach zbliżonych do obowiązujących w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych,
- wprowadzenie przepisów regulujących status sędziów, w przypadku zniesienia sądu wojskowego;
- wprowadzenie przepisów regulujących status asesorów sądów wojskowych, którzy nie spełnili wymagań formalnych do powołania na stanowisko sędziego wojskowego sądu garnizonowego,
- uregulowanie kwestii związanych z zatrudnianiem asystentów sędziów, urzędników i pracowników w sądownictwie wojskowym.|

Projekt reguluje sytuację sędziów sądów wojskowych w przypadku likwidacji ich sądu macierzystego. Dzięki przyjętym przez Radę Ministrów zmianom będą oni mogli być powoływani na urząd sędziego sądu powszechnego. Projekt przewiduje bowiem (w art. 1 pkt 5 ) dodanie art. 32a, zgodnie z którym, w przypadku zniesienia danego sądu wojskowego, sędzia tego sądu będzie powoływany, w trybie określonym w przepisach ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, na urząd sędziego sądu powszechnego. W takiej sytuacji będą miały odpowiednie zastosowanie przepisy art. 32 § 7-9 zmienianej ustawy. Natomiast z chwilą powołania na urząd sędziego sądu powszechnego zostanie on zwolniony z mocy prawa z zawodowej służby wojskowej.
Projekt wprowadza także nowe zasady delegowania sędziów sądów wojskowych - na analogicznych zasadach jak w przypadku sędziów sądów powszechnych.
Ponadto, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt proponuje uzupełnienie dotychczasowych regulacji określających przesłanki i sposób zwolnienia sędziego sądu wojskowego z zawodowej służby wojskowej o przypadek przejścia sędziego w stan spoczynku. Sytuacja ta nie była objęta zakresem obowiązujących obecnie przepisów.
Zmiany dotyczą też zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów wojskowych. W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy doprecyzowano m.in. definicję przewinienia dyscyplinarnego w kierunku zgodnym z unormowaniami dla sądownictwa powszechnego. Projekt przewiduje także zmianę trybu wyboru rzecznika dyscyplinarnego i zastępcy rzecznika.
Wedle nowych regulacji kompetencje w zakresie wyboru rzecznika dyscyplinarnego sądów wojskowych zostaną przekazane do Krajowej Rady Sądownictwa (analogicznie jak w sądach powszechnych). Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów kompetencje te posiada Zgromadzenie Sędziów Sądów Wojskowych.
W projektowanym art. 42a wprowadzono ponadto możliwość wznowienia postępowania dyscyplinarnego i określono organy do tego uprawnione.
Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja wprowadza także instytucję asystenta sędziego w sądach wojskowych, przy czym czynności asystenta będą mogły wykonywać osoby, które zajmowały stanowiska asesora sądowego, ale nie spełniły warunków do powołania na sędziego. Projekt zmienia bowiem zakres dotychczasowych obowiązków asesorów. Obecnie wykonują oni czynności sekretarsko-administracyjne. Po wejściu w życie nowych regulacji będą wykonywać czynności asystenta sędziego.