Zdaniem resortu finansów elektroniczna forma komunikacji z urzędem skarbowym z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Przełomem w funkcjonowaniu tzw. systemu e-Deklaracje była, wprowadzona w 2009 r., możliwość złożenia przez Internet zeznania podatkowego bez tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Początkowo dotyczyło to jedynie formularza PIT-37, ale od tego roku również podatnicy rozliczający się na drukach PIT: 36, 36L, 38 i 39 mogli skorzystać z tego ułatwienia. I tak zdecydowana większość – 297,6 tys. – spośród 320 tys. przesłanych rozliczeń za 2009 r. nie posiadała kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że tylko najpopularniejszych PIT-ów 37 wysłano w tym roku 253 tys., czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej (80 tys. deklaracji).
Znaczny wzrost odnotowano także w ogólnej liczbie wszystkich przesłanych przez Internet rodzajów dokumentów elektronicznych. Od początku roku w systemie e-Deklaracje złożono 1.921.511 wszystkich rodzajów zeznań podatkowych. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym ubiegłym roku – przez Internet przesłano wówczas 760 tys. wszystkich deklaracji. Dla porównania w 2008 r. podatnicy złożyli tą drogą niespełna 104 tys. zeznań.
Z informacji ministerstwa wynika, że wzrost liczby przesyłanych deklaracji to m.in. wynik działań akcji Szybki PIT, prowadzonej wspólnie przez Ministerstwo Finansów oraz Onet.pl, Dzień Dobry TVN, Radio Zet i Dziennik Polska The Times. Na specjalnie uruchomionej stronie www.szybkipit.onet.pl podatnicy mogli nie tylko szybko i sprawnie złożyć swoje zeznanie, ale też uzyskać informacje i porady od ekspertów oraz pobrać formularze podatkowe i broszury informacyjne pomocne w rozliczeniu rocznym. Aktualnie, odwiedzający stronę znajdą tam informacje na temat zwrotu nadpłaconego podatku czy najczęstszych błędów popełnianych podczas rozliczeń.
320 tys. PIT-ów przez internet
Polacy złożyli za pośrednictwem internetu 320 tys. deklaracji podatkowych za 2009 rok - informuje Ministerstwo Finansów. Najwięcej e-PIT-ów przesłali mieszkańcy Mazowsza 69 tys. oraz podatnicy z województw: śląskiego (38,5 tys.), małopolskiego (30 tys.) i dolnośląskiego (27 tys.).