Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z dnia 2 października 2014 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka produkująca cydr i piwo w sprawie zwolnienia z akcyzy wyrobów nieprzydatnych do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia.
Spółka wskazała, że niejednokrotnie jej wyroby nieprzydatne już do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia są niszczone w składzie podatkowym za zgodą właściwego naczelnika urzędu celnego. Przed dokonaniem przez spółkę niszczenia tych wyrobów wysyła ona do właściwego naczelnika urzędu celnego pisemną informacje zawierająca dane o rodzaju i ilości niszczonych wyrobów. Funkcjonariusze urzędu celnego nie zawsze przybywają i są obecni w czasie niszczenia, pomimo tego, że zawsze są o nim uprzednio zawiadamiani. W takim przypadku protokół z niszczenia piwa nie jest podpisany przez przedstawicieli organu podatkowego. Podpisany jest tylko przez przedstawicieli spółki.
Spółka uważa, że w takim przypadku ma prawo do stosowania zwolnienia z akcyzy, ponieważ z § 40 rozporządzenia ministra finansów z dnia 7 maja 2010 r. w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 349) nie wynika wymóg bezwzględnej obecności funkcjonariuszy celnych i podpisywania protokołu zniszczenia podczas niszczenia piwa lub cydru.
Fiskus nie zgodził się ze spółką. Organ podatkowy uznał, że spółka nie ma prawa do stosowania zwolnienia w sytuacji, w której pomimo uprzedniego zawiadomienia funkcjonariusze celni nie przybywają i nie są obecni w czasie niszczenia piwa lub cydru i protokół zniszczenia nie jest podpisany przez przedstawicieli organu podatkowego.
Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Zdaniem sądu fiskus nie ma racji. Zgodnie z § 17 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. 2013, poz. 212) obligatoryjna obecność przedstawiciela organu podatkowego wymagana jest wyłącznie w sytuacji niszczenia wyrobów akcyzowych w innym miejscu, niż skład podatkowy. Niewątpliwie też w takim przypadku, obecny podczas niszczenia wyrobów akcyzowych, funkcjonariusz celny podpisuje protokół zniszczenia. Nie ma zatem podstaw, w świetle wskazanego przepisu, do twierdzenia, jak to czyni organ, że obecność funkcjonariusza organu podatkowego, który podpisuje protokół zniszczenia tych wyrobów, jest warunkiem skorzystania ze zwolnienia, o którym stanowi § 17, także w przypadku, gdy wyroby akcyzowe są niszczone w składzie podatkowym.
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 października 2014 r., sygn.akt III SA/Po 748/14
Omówienie pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa