W przedmiotowej sprawie spółka, w związku z interpretacją indywidualną, korzysta ze zwolnienia w podatku VAT. Jednak do czasu otrzymania interpretacji spółka opodatkowywała świadczone usługi według stawki podstawowej. Spółka zadała więc pytanie czy ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania bez konieczności posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez wszystkich nabywców usług.
Zdaniem spółki fakt, że w jej przypadku korekta dotyczy znaczącej ilości transakcji wypełnia warunek "nadmiernej uciążliwości", pozwalający uznać, w świetle wyroku TSUE z 26 stycznia 2012 r., C-588/10, LEX nr 1103543, że dla obniżenia podstawy opodatkowania nie jest konieczne posiadanie przez nią potwierdzenia odbioru faktury przez kontrahentów.
Organ uznał jednak, że powołana przez spółkę okoliczność dużej ilości dokonywanych korekt nie mieści się w użytym przez TSUE pojęciu "nadmiernej uciążliwości". Poza tym zdaniem organu przepisy podatkowe nie narzucają podatnikowi określonej formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Właściwa zatem będzie każda forma, która umożliwi potwierdzenie, że kontrahent podatnika otrzymał korektę i się z nią zapoznał. Tymczasem, według organu, podatnik nie podjął jakichkolwiek działań w kierunku uzyskania potwierdzenia odbioru faktur.
Sprawa ostatecznie trafiła do WSA we Wrocławiu. Zdaniem sądu wskazana w przywołanym wyroku TSUE "nadmierna uciążliwość", która może w pewnych przypadkach uzasadniać odstąpienie od wymogu wynikającego z art. 29 ust. 4a ustawy VAT nie może być utożsamiana z jakąkolwiek niedogodnością wiążącą się dla podatnika z otrzymaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej, ale musi być rozumiana jako wyraz uwzględnienia sytuacji wyjątkowych, w których dochowanie tego wymogu narażałoby podatnika na zapłatę podatku w zawyżonej wysokości, mimo że nie istnieje realne zagrożenie, że nabywca towaru/usługi nie otrzymał informacji o korekcie i nie dokonał stosownego skorygowania podatku naliczonego. Tylko w takich bowiem wypadkach można byłoby doszukiwać się naruszenia zasady neutralności.
Sąd podkreślił jednocześnie, że nawet sam fakt nadmiernej uciążliwości w uzyskaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie uprawnia automatycznie podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania, ale legitymuje go do wykazania przy użyciu innych środków, po pierwsze, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, po drugie, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury.
Według sądu spółka w niniejszej sprawie nie wykazała, ani spełnienia przesłanki "nadmiernej uciążliwości", ani faktu dochowania należytej staranności celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią.
Wyrok WSA we Wrocławiu z 18 października 2012 r., I SA/Wr 1067/12