Zmiany takie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który w związku z zastrzeżeniami Komisji Europejskiej odnośnie szerszego niż przewidziany w dyrektywie 2003/96/WE zakresowi zwolnienia od akcyzy dla wyrobów węglowych proponuje zmianę polegającą na połączeniu w art. 31a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym punktu 8 i 9 w jeden punkt.
W wyniku zmian zwolnieniem nie będą objęte czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych, wykonywane przez podmioty gospodarcze, które mają systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, lecz tylko czynności wykonywane przez zakłady energochłonne wykorzystujące wyroby węglowe, w których wprowadzone zostały w życie takie systemy.
Zdaniem resortu finansów, wejście w życie nowelizacji prawdopodobnie zwiększy dochody budżetu państwa z uwagi na to, że nie wszystkie zakłady energochłonne będą korzystały nadal ze zwolnienia od akcyzy, a z drugiej strony powinno zmotywować te zakłady do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia negatywnego wpływu ich działalności na środowisko naturalne, co przyczyni się też do poprawy jego stanu.
Termin wejścia w życie projektowanych zmian został określony na 1 stycznia 2017 r.