Nie oznacza to jednak, że akt ten kiedykolwiek wejdzie w życie - tak twierdzi dr Karol Piech, funkcjonariusz Służby Celnej w Izbie Celnej w Katowicach.
Skutecznie funkcjonująca unia celna stanowi konieczny warunek integracji europejskiej dzięki zapewnieniu swobodnego, bezpiecznego i przejrzystego przepływu towarów, maksymalnej ochrony konsumentów i środowiska, oraz dzięki skutecznej i prowadzonej w jednolity sposób walce z oszustwami i podrabianiem towarów na całym obszarze Unii. Obowiązujący Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC) nie zapewnia już warunków dla realizacji „głębszej” integracji europejskiej. Z tych powodów, już w 2005 r. Komisja Europejska podjęła działania zmierzające do stworzenia nowego aktu normatywnego. 23 kwietnia 2008 r. uchwalono ZKC, jednak w życie weszły tylko te jego przepisy, które zawierały upoważnienie do wydawania przepisów wykonawczych. Pozostałe przepisy miały być stosowane od momentu wejścia w życie przepisów wykonawczych, jednakże nie wcześniej niż od 24 czerwca 2009 r. i nie później niż od 24 czerwca 2013 r. Do tej pory nie uchwalono jednak przepisów wykonawczych. W międzyczasie, zmiany wynikające z „Traktatu Lizbońskiego” spowodowały konieczność gruntownej zmiany ZKC. Dlatego podjęto decyzję o przekształceniu ZKC w unijny kodeks celny (UKC), a ze względu na opóźnienia w uzgodnieniu UKC, decyzję o przesunięciu wejścia w życie ZKC – na dzień 1 listopada 2013 r. (zob. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2013 z 12 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 450/2008 ustanawiające wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny) w odniesieniu do daty rozpoczęcia jego stosowania (Dz. U. UE. L 165 z 18.06.2013, s. 62).
Przesunięcie daty wejścia w życie nie oznacza, że ZKC wejdzie kiedykolwiek w życie. Z chwilą uchwalenia UKC nastąpi bowiem utrata mocy prawnej rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 ustanawiającego zmodernizowany kodeks celny (Dz. U. UE L 145 z 4.06.2008, s. 1) oraz odroczenie utraty mocy prawnej obowiązującego rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE L 302 z 19.10.1992, s. 1).
Więcej o przyczynach zmian wejścia w życie ZKC w komentarzu praktycznym Karola Piech: Przyczyny zmiany daty wejścia w życie zmodernizowanego kodeksu celnego, LEX Administracja Skarbowa oraz Vademecum Urzędnika Skarbowego.
Źródło: K. Piech, Przyczyny zmiany daty wejścia w życie zmodernizowanego kodeksu celnego, LEX Administracja Skarbowa oraz Vademecum Urzędnika Skarbowego