W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się biblioteka w sprawie skutków podatkowych umorzenia należności za przetrzymywanie wypożyczonych książek.
Biblioteka za przetrzymywanie wypożyczonych książek zgodnie ze stosownym regulaminem nalicza opłaty, które mogą być umarzane. Biblioteka zapytała fiskusa, czy będzie zobowiązana wystawiać PIT-8C osobom, którym umorzono należności za przetrzymywanie wypożyczonych książek.
Sama biblioteka uznała, że umorzenie należności za przetrzymywanie książek nie stanowi po stronie czytelnika ani przychodu, ani dochodu do opodatkowania co oznacza, że sama nie ma obowiązku wystawiania czytelnikowi formularza PIT-8C.
Fiskus się nie zgodził wskazując, że za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy. Innymi słowy, pod pojęciem tym należy rozumieć każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu.
Zdaniem fiskusa, dokonując umorzenia, biblioteka zwalnia dłużnika ze zobowiązania. Gdyby nie umorzenie należności dłużnik byłby zobowiązany do poniesienia wydatków celem zaspokojenia wierzyciela. Dla dłużników ma to konkretny wymiar finansowy, gdyż nie powoduje uszczuplenia w ich majątku, do którego musiałoby dojść, gdyby nie umorzenie należności.
W konsekwencji wartość tak umorzonych opłat stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.
Biblioteka dokonująca umorzenia należności z tytułu przetrzymywania wypożyczonych książek jest więc zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu z tytułu umorzonych należności.
Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 30 kwietnia 2015 r., sygn. akt IBPBII/1/4511-132/15/DP, LEX nr 261611
Program Lex Biblioteka Podatkowa można zamówić w księgarni internetowej Profinfo >>
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego