Jak wynika z komunikatu KE, wdrożenie zobowiązań w unijnym budżecie na 2012 rok wyniosło 144,4 mld euro, czyli 99,9 proc. budżetu. W tym samym roku realne płatności wyniosły 131,7 mld euro (99,6 proc.), czyli prawie 10 mld euro więcej niż w 2011 roku.
"To jest najwyższe wdrożenie unijnego budżetu w historii UE" - powiedział cytowany w komunikacie Lewandowski. "Ten wynik pokazuje, że europejskie miasta, regiony, przedsiębiorstwa, studenci, organizacje pozarządowe i inni beneficjenci efektywnie korzystają z funduszy unijnych, które pełnią ważną rolę na poziomie lokalnym w całej Europie, zwłaszcza w czasach kryzysu" - dodał komisarz.
Wskazał, że liczby pokazują też niestety, że wysokość zeszłorocznego budżetu była zatwierdzona na poziomie niższym niż potrzeby. Przypomniał przy tym, że rachunki dotyczące projektów w całej Europie na około 16 mld euro nie mogły być zapłacone w 2012 i zostały przełożone na 2013.
Duża część płatności odpowiada poprzednio zaciągniętym zobowiązaniom, czyli współfinansowanym przez UE projektom, które rozpoczęto kilka lat temu na poziomie państw członkowskich.
Niewielkie kwoty wynikające z braku pełnej realizacji poszczególnych części budżetu UE wynoszą 66 mln euro, czyli 0,05 proc. dostępnych środków.
Budżet UE na 2012 r. musiał być nowelizowany w grudniu, bo brakowało w nim ok. 9 mld euro. Po długich negocjacjach państwa członkowskie niechętnie zgodziły się częściowo załatać dziurę, która zagrażała m.in. funkcjonowaniu programu wymian studenckich Erasmus.
Jeszcze w zeszłym roku Lewandowski przewidywał, że podobna sytuacja czeka UE w 2013 r., bo państwa członkowskie nie chcą płacić do wspólnej kasy na zasadzie prognoz; decydują się na to dopiero "przyparte do muru", gdy przedstawi się im rachunki.
Przedstawiona przez Lewandowskiego nota dotycząca wykonania budżetu UE jest sporządzana w celach informacyjnych i przesyłana Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE. Nie obejmuje ona danych dotyczących wykonania budżetu w podziale na poszczególne państwa.
W 2013 r. wydatki UE wyniosą 132,8 mld euro, czyli o 5 mld euro mniej niż chciała w swojej propozycji budżetowej Komisja Europejska (137,8 mld euro).(PAP)
stk/ kot/