W przedmiotowej sprawie spółka A wniosła do spółki B przedsiębiorstwo. Spółka B wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki przejętej spółki A wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 93a o.p.
Spółka przejmująca, mimo przesłanej do dostawców dokumentacji wyjaśniającej, otrzymuje od nich faktury oraz faktury korygujące mylnie wystawione na spółkę przejmowaną. Dostawcy wyjaśniają, że niedoskonałość systemów księgowych i problemy z naniesieniem zaistniałych zmian uniemożliwiają wystawianie faktur na nowy podmiot - nie ma możliwości wystawienia faktury na podmiot inny niż pierwotnie wykazany w zamówieniu lub nie ma możliwości wystawienia faktury korygującej na podmiot inny niż na fakturach, których dotyczy korekta.
Zdaniem spółki przejmującej noty korygujące są jedynym dokumentem, którym można dokonać korekty błędnych zapisów w fakturach. Transakcje udokumentowane wystawionymi fakturami dotyczą już następcy prawnego. A skoro podmiot wystawiający fakturę nie może dokonać poprawnego zapisu z przyczyn technicznych wnioskodawca musi korygować dokumenty we własnym zakresie.
Jednak zdaniem fiskusa, gdy faktura zawiera błędy tylko w niektórych elementach nazwy, wówczas można je skorygować notą korygującą. Nie można natomiast poprzez wystawienie noty korygującej zmieniać podmiotu transakcji. W przypadku, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy towaru lub usługi, wówczas nie jest dopuszczalne jej korygowanie przez nabywcę notą korygującą.
Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. W ocenie Sądu stanowisko fiskusa, że wyłącznie poprzez wystawienie faktury korygującej można skorygować nazwę nabywcy towaru lub usługi, jest niezgodne z obowiązującym prawem. Faktura jest dokumentem, który ma odzwierciedlać rzeczywistą transakcję. § 15 rozporządzenia z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) dopuszcza więc możliwość wystawienie noty korygującej w przypadku jakiejkolwiek pomyłki w nazwie odbiorcy towaru czy usługi. Przepisy nie określają, jakiego rodzaju mają to być pomyłki. Dlatego też w ocenie Sądu należy przyjąć, że notą korygującą można skorygować każdą pomyłkę (błąd) na fakturze dotyczącą pozycji określonych w § 5 ust. 1 pkt 1-5 rozporządzenia, o którym mowa. W szczególności mogą one dotyczyć imion i nazwisk lub nazw bądź nazw skróconych sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresów, a także numerów identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Trudno dostrzec podstawę prawną do twierdzenia jakoby możliwość wystawienia noty korygującej dotyczyła jedynie "drobnych omyłek".
Sąd nie podzielił opinii fiskusa, że w opisanej sytuacji poprzez wystawienie noty korygującej doszłoby do zmiany "podmiotu umowy sprzedaży". Aby uzasadnić to twierdzenie, należałoby wykazać, że spółka przejmująca nie była stroną umowy. A w takich sytuacjach istotne są przede wszystkim względy materialne transakcji, a nie sama strona formalna dokumentu. Jeśli więc nota korygująca koryguje fakturę, w której, tak jak w opisanym stanie faktycznym, określono błędnie nazwę odbiorcy, to wraz z fakturą stanowi podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
Wyrok WSA w Poznaniu z 17 maja 2013 r., I SA/Po 221/13