- Polacy kolejny raz pokazali, że chcą pomagać i wspierać organizacje pożytku publicznego. Prawie 15 mln osób, rozliczając PIT za 2023 r., wsparło OPP rekordową kwotą ponad 1,9 mld zł – skomentowała Małgorzata Krok, zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Według MF przeciętna kwota przekazywanych wpłat wyniosła 128 zł. Najwyższe kwoty z tytułu 1,5 proc. podatku trafiły do organizacji:

  • Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą” (334,5 mln zł),
  • Fundacja Siepomaga (136,1 mln zł),
  • Fundacja Avalon (95,3 mln zł).

- To bardzo dobra wiadomość, że rośnie zarówno kwota wpłat, jak i liczba podatników wspierających OPP. Widać, że informacje o możliwości przekazywania 1,5 proc. PIT trafiają do coraz szerszego grona osób. Rosnąca z roku na roku kwota wsparcia to także wynik korzystnych zmian przepisów w poprzednich latach, jak m.in. zwiększenie odsetka podatku z 1 proc. do 1,5 proc. oraz wydłużenie do 30 czerwca okresu, w którym podatnik musi zapłacić PIT, by OPP otrzymała wsparcie – mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Przypomina, że urząd skarbowy może przekazać środki OPP, gdy podatnik zapłaci podatek należny wynikający z zeznania za dany rok w pełnej wysokości do 30 czerwca następnego roku. (PIT za dany rok płaci się do 30 kwietnia kolejnego roku).

- Kolejny rok natomiast możemy zaobserwować, że większość środków z 1,5 proc. trafia do 15-20 największych OPP  – dodaje Grzegorz Grochowina.

MF przypomina, że skarbówka przekazuje 1,5 proc. PIT na podstawie wniosków podatników zawartych zeznaniach podatkowych, w których opodatkowanie następuje według:

  • skali podatkowej (PIT-36, PIT-36S, PIT-37),
  • 19 proc. stawki podatku od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-36L, PIT-36LS),
  • 19 proc. stawki podatku od dochodów z zysków kapitałowych (PIT-38),
  • 19 proc. stawki podatku od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (PIT-39),
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28, PIT-28S),
  • 19 proc. stawki od dochodów z zagranicznej spółki kontrolowanej (PIT-CFC).

Prawo do przekazania 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego (PIT-OP) mają także podatnicy uzyskujący dochody jedynie za pośrednictwem organu rentowego. 

Czytaj również: ​Spółka nie zapłaci już podatku za ekspata - fiskus zmienił zdanie o 180 stopni