W przedmiotowej sprawie wnioskodawca złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Organ podatkowy wezwał jednak wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni przez:
- jednoznaczne sformułowanie opisów zdarzeń przyszłych z wykluczeniem ich warunkowego charakteru,
- przypisanie do każdego przedstawionego zdarzenia przyszłego oddzielnie pytań oraz oddzielnie stanowiska w sprawie oceny prawnej.
Organ wskazał, że podatnik ma prawo pytać tylko o takie zdarzenia przyszłe, co do których z dużym stopniem prawdopodobieństwa można zakładać, że niewątpliwie wystąpią. Oznacza to, że zdarzenia przyszłe, o których skutki podatkowe może pytać podatnik, nie mogą być hipotetyczne, lecz prawdopodobne.
W odpowiedzi na to wezwanie wnioskodawca w sposób jeszcze bardziej szczegółowy opisał wskazane we wniosku sytuacje. Wnioskodawca podniósł też, że w przepisach ordynacji podatkowej brak jest wymogu, aby przedstawione zdarzenie przyszłe było prawdopodobne. Musi ono być jedynie precyzyjnie (wyczerpująco) opisane. Organ podatkowy mimo to wydał postanowienie o pozostawieniu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej bez rozpatrzenia.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem sądu obowiązek przedstawienia zdarzenia, które wystąpiło już w przeszłości, jak również tego, które może dopiero nastąpić w przyszłości cechować musi duży stopień precyzji i jednoznaczności. Opis zdarzenia przyszłego musi więc być równoważny opisowi zdarzenia, które miało już miejsce w przeszłości. Sąd podkreślił, że opisane w sprawie zdarzenia przyszłe poprzez multiplikację wzajemnie powiązanych sytuacji i przypadków, które mogą lub nie, zdarzyć się w przyszłości, doprowadziło w istocie do ich kwantyfikacji. Możliwe było skonstruowanie tu co najmniej kilkadziesiąt zdarzeń przyszłych wynikających z tak szerokiego i ogólnego zarysu zdarzeń, przedstawionego przez ubiegającego się o interpretację potencjalnego przyszłego podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. W sytuacji, zatem, gdy wniosek potencjalnego przyszłego podatnika wykazuje braki, tak jak w rozpatrywanej sprawie brak wyczerpującego i jednoznacznego przedstawienia zdarzenia przyszłego, organ interpretacyjny wzywa wnioskodawcę do usunięcia tych braków w terminie 7 dni od daty doręczenia tego wezwania (art. 14h w związku z art. 169 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej). A zaniechanie przez stronę jasnego i niebudzącego wątpliwości przedstawienia zdarzenia przyszłego uzasadnia ocenę, że wniosek mający wszcząć postępowanie interpretacyjne nie spełnia formalnych przesłanek i powinien zostać pozostawiony bez rozpatrzenia w zgodzie z art. 14g § 1 Ordynacji podatkowej.
Wyrok NSA z 27 września 2013 r., II FSK 330/12