Do fiskusa z wnioskiem o interpretację zwrócił się jeden ze współmałżonków w sprawie opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazania towarów na rzecz żony. Małżonkowie są lekarzami weterynarii. Między małżonkami nie ustanowiono rozdzielności majątkowej. Mąż prowadzi gabinet weterynaryjny. Opodatkowany jest podatkiem dochodowym liniowym według stawki 19 proc. oraz jest podatnikiem podatku VAT. Żona niedawno także otworzyła gabinet weterynaryjny. Mąż przekazał więc jej nieodpłatnie w ramach wspólnego majątku ruchomego towary handlowe o wartości 50 tys. zł.
Wątpliwości podatnika sprowadzają się do rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania i dokumentowania nieodpłatnego przekazania towarów handlowych żonie, przy nabyciu których przysługiwało mu prawo do odliczenia.
Zdaniem podatnika, ponieważ zakupił towar handlowy, płacąc za niego ze wspólnej kasy małżeńskiej i odliczył VAT naliczony, przekazując nieodpłatnie żonie część towaru handlowego uważa, że VAT odliczył, a żona VAT należny odprowadzi w swoim gabinecie weterynaryjnym, rejestrując sprzedaż kasa fiskalną. Zdaniem podatnika w zaistniałej sytuacji nie ma obowiązku „zafakturowania” przekazanego towaru.
Fiskus się nie zgodził. Według organu podatkowego nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów handlowych należących do jego przedsiębiorstwa, przy nabyciu których przysługiwało mu prawo do odliczenia należy uznać za odpłatną dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu.
Co do dokumentowania tych dostaw to fiskus wskazał, że nie ma żadnych formalnych obowiązków w zakresie dokumentowania fakturami nieodpłatnych dostaw towarów opodatkowanych. Zatem opisana czynność nieodpłatnego przekazania przez męża towarów handlowych żonie, przy nabyciu których mężowi przysługiwało prawo do odliczenia nie powinna być udokumentowana poprzez wystawienie faktury.
Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 czerwca 2014 r., ITPP1/443-268/14/MN, LEX nr 231360
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego