Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 sierpnia 2014 r.
W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka w sprawie prawa do pełnego odliczenia VAT z tytułu wydatków dotyczących samochodów osobowych wykorzystywanych w sposób mieszany.
Spółka posiada flotę samochodową, w której znajdują się pojazdy samochodowe różnego rodzaju. W skład tej floty wchodzą np. samochody osobowe wykorzystywane w sposób mieszany, tj. do działalności gospodarczej spółki oraz do innych celów. Według spółki używanie danego pojazdu samochodowego w sposób „mieszany” nie wyklucza jednak sytuacji ponoszenia przez spółkę określonych wydatków, które są związane wyłącznie z działalnością gospodarczą. Spółka wymienia tu:
- opłaty za przejazd autostradą lub opłaty parkingowe ponoszone w związku z podróżą służbową pracownika,
- usługi parkowania pojazdów na parkingach strzeżonych,
- naprawa usterek i uszkodzeń pojazdów powstałych w trakcie podróży służbowej,
- nabycie paliwa na potrzeby odbycia podróży służbowej,
- obowiązkowe przeglądy okresowe pojazdów,
- obowiązkowe przeglądy gwarancyjne oraz pogwarancyjne pojazdów,
- sezonowe wymiany opon pojazdów (z opon letnich na zimowe i odwrotnie),
- okresowe mycie pojazdów w związku z koniecznością dbania o odpowiedni wizerunek Spółki.
Zdaniem spółki od wydatków, które są w całości (wyłącznie) związane z działalnością gospodarczą, przysługuje jej prawo do odliczenia 100 proc. VAT naliczonego, mimo iż dotyczą one pojazdów samochodowych wykorzystywanych w sposób mieszany.
Fiskus nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, wskazując, że zgodnie z nowymi regulacjami obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 r. wprowadzono nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>
I tak, w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego” spółce przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku. A za wykorzystywanie „mieszane” należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów niezwiązanych z tą działalnością np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób „mieszany”. Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych”.
Według fiskusa spółce przysługiwać będzie ograniczone do 50 proc. prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, związanych z używaniem samochodów osobowych przeznaczonych do użytku „mieszanego” – tj. do celów związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą i do użytku prywatnego. Fiskus argumentuje, że bezsprzecznie ponoszone przez spółkę koszty wymienionych we wniosku opłat związane są z konkretnym samochodem. Tym samym, ponoszonych kosztów nie można odnosić do ogółu wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sytuacji, gdy opłaty takie dotyczą użytkowania konkretnego pojazdu.
Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>
Ponadto fiskus wskazał, że w okresie od dnia 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r., spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych do celów „mieszanych” tj. do działalności gospodarczej i do celów prywatnych. Prawo do odliczenia 50% kwoty podatku wynikającego z faktur dotyczących kosztów paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych do celów „mieszanych” przysługiwać będzie od dnia 1 lipca 2015 r.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 sierpnia 2014 r., IPTPP4/443-370/14-2/JM
Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach podatkowych wydatki eksploatacyjne oraz VAT po zmianach z 1 kwietnia 2014 r.? >>