W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się czynny podatnik podatku VAT prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Podatnik wskazał, że 18 grudnia 2013 r. podpisał umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego (wpis VAT-1 do dowodu rejestracyjnego). W związku z wejściem w życie od 1 kwietnia 2014 r. nowelizacji ustawy o VAT (ustawa z 7 lutego 2014 w sprawie zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 312) zmieniły się zasady odliczania VAT od samochodów.

Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

I tak w przypadku pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy leasingu zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, w stosunku, do których na dzień 31 marca 2014 r. podatnikowi przysługiwało nieograniczone (100 proc.) prawo do odliczenia podatku od rat leasingowych nie stosuje się ograniczenia w odliczaniu podatku w wysokości 50 proc.. Podatnikowi przysługuje pełne prawo odliczenia podatku od rat leasingowych, jeżeli m.in. zarejestrował tą umowę w urzędzie skarbowym najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli do 2 maja 2014 r.

Zobacz: Chcesz odliczać VAT od rat - do 2 maja zarejestruj leasing auta >>

Podatnik wskazał, że pismo nadawcze, kserokopię umowy leasingu i preliminarz opłat do umowy leasingu zostały wysłane za pośrednictwem dostawcy 2 maja 2014 r. listem poleconym za potwierdzeniem odbioru w celu rejestracji do urzędu skarbowego. Fiskus uznał jednak, że podatnik nie spełnił warunku rejestracji umowy leasingu, ponieważ nie stawił się osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika w urzędzie tylko wysłał dokumenty za pomocą operatora pocztowego.

Podatnik zwrócił się więc do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, jako organu interpretującego z pytaniem czy dla wypełnienia warunku rejestracji umowy leasingu (w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy nowelizującej VAT) przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, wystarczające jest nadanie umowy leasingu publicznemu operatorowi w dniu 2 maja 2014 roku, a więc w ostatnim dniu terminu przewidzianego w powołanym przepisie.

Podatnik uznał, że termin został dopełniony i że umowa powinna zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym z datą 2 maja 2014. Pojęcie rejestracji umowy nie jest zdefiniowane w prawie podatkowym a jeżeli jest to, jako czynność wyłącznie techniczna co ustawodawca powinien to w taki sposób sformułować.

                                     

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który wydał interpretację przypomniał, że brzmienie ww. przepisu jest jednoznaczne tj. nakazuje zgłosić umowę zawartą przed 1 kwietnia 2014 r. do urzędu skarbowego. W tym miejscu należy zaznaczyć, że przepisy ustawy o VAT ani ustawy nowelizującej, nie przewidują szczególnych procedur związanych z rejestracją przez podatnika umowy leasingu u właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego, dlatego też należy odnieść się do przepisów wynikających z Ordynacji podatkowej.

A zgodnie z art. 12 § 6 pkt 2 o.p. termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529) albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawa Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że podatnik zgłaszając do właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego umowę leasingu w dniu 2 maja 2014 r. (data stempla polskiej placówki pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe), dokonał tej czynności z zachowaniem terminu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 14 października 2014 r., sygn. akt IPTPP4/443-491/14-4/JM, LEX nr 244319

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego