W przedmiotowej sprawie spółka nabyła działki, na których znajdował się szereg budynków oraz budowli. Nieruchomość została nabyta z przeznaczeniem pod zabudowę, tj. wybudowanie centrum handlowego z lokalami pod wynajem. Dotychczasowe budynki mają więc zostać rozebrane.
Zdaniem spółki skoro budynki i budowle posadowione na gruncie nie mają dla niej żadnej wartości, należy je całkowicie pominąć, a grunt traktować, jako niezabudowany, ale przeznaczony pod zabudowę. Zdaniem fiskusa jednak pomimo tego, że budynki i budowle nie prezentują dla spółki żadnej wartości ekonomicznej, to dopóki dany obiekt budowlany spełnia przesłanki do uznaniu go za budynek, czy też budowlę, teren, na którym jest on usytuowany, jest terenem zabudowanym. I bez wpływu pozostaje okoliczność, że wartość przeznaczonego do rozbiórki budynku lub budowli może być znikoma.
Z punktu widzenia konsekwencji podatkowych w VAT, przedmiotem sprzedaży w rozpatrywanej sprawie jest grunt zabudowany wraz z posadowionymi na nim budynkami i budowlami. Według fiskusa spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości ze względu na fakt, że transakcja ta podlegała zwolnieniu z podatku VAT.
Sprawa trafiła do NSA. Zdaniem sądu nie sposób zaakceptować poglądu, że skoro dla nabywcy budynki i budowle, znajdujące się na gruncie, nie przedstawiają żadnej wartości ekonomicznej, należy uznać, że miała miejsce dostawa niezabudowanego gruntu przeznaczonego do zabudowy. Według sądu w zakresie skutków tej czynności na gruncie ustawy o VAT nie ma żadnego znaczenia cel ekonomiczny nabycia tej działki istniejący po stronie kupującego. To czy nabywca w przyszłości, po dokonaniu dostawy zamierza zburzyć budynki oraz budowle i wznieść nowy budynek, jest bez znaczenia dla kwalifikacji tej czynności w aspekcie tej daniny publicznoprawnej. Podsumowując nie można dostawy zabudowanych gruntów traktować, jako czynności wyłączonej spod zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT tylko z tych względów, że nabywca zamierza wyburzyć budynki oraz budowle i wznieść na tym terenie nowy budynek.
Wyrok NSA z 7 listopada 2013 r., I FSK 1436/13