W przedmiotowej sprawie spółka nabywa od producenta sprzęt medyczny a następnie sprzedaje go szpitalom rozkładając im płatność w czasie. Spółka stosuje więc tzw. kredyt kupiecki. Istota sporu dotyczy natomiast możliwości odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu towarów handlowych, które zostaną sprzedane, jako opodatkowane stawką 8 proc. w sytuacji, gdy sprzedawca udzielił kupującemu kredytu kupieckiego przy ich zakupie. Kupujący po zakupie towarów będzie spłacał w ratach należność główną oraz odsetki do udzielonego kredytu.

Spółka uznała, że odpłatnej usługi finansowania zakupu sprzętu medycznego jest odrębna na gruncie VAT od dostawy samego sprzętu. Według spółki nie można w tym przypadku zastosować do tych czynności koncepcji świadczenia kompleksowego. W konsekwencji spółka uważa, że przysługuje jej pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia sprzętu medycznego od producenta, odsprzedawanego w dalszej kolejności szpitalowi.

Natomiast fiskus co prawda uznał, że udzielenie kredytu kupieckiego jest odrębną od sprzedaży towarów usługą i jako usługa pośrednictwa finansowego korzysta ze zwolnienia od opodatkowania to jednak wskazał, że zakupy towarów handlowych sprzedanych na kredyt oprócz samej sprzedaży związane są także z usługą udzielenia kredytu co w konsekwencji powoduje, że podatnik nie ma prawa do odliczenia w całości podatku od zakupu towarów handlowych zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, lecz winien zastosować proporcję określoną w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT bowiem zakup służył zarówno sprzedaży opodatkowanej (dostawa towarów) jak i zwolnionej (udzielenie kredytu).

                                     

Sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu. Zdaniem sądu w przedmiotowej sprawie zakup towarów handlowych związany był bezpośrednio i funkcjonalnie z ich opodatkowaną dostawą i dlatego podatnik ma pełne prawo do rozliczenia podatku naliczonego. Nie może tego zmienić okoliczność, że sprzedawca udzielił kupującemu także kredytu kupieckiego bowiem zakupy towarów handlowych nie były bezpośrednio związane z tą usługą. Przyjęcie stanowiska organu interpretacyjnego oprócz naruszenia zasady neutralności powodowałoby także naruszenie konkurencyjności w stosunku do podatników sprzedających na raty. W sytuacji bowiem gdyby na sprzedawane przez podatnika na raty towary kredytu udzielałby inny podmiot (np. bank) sprzedający miałby pełne prawo do rozliczenia podatku naliczonego. Natomiast gdyby podatnik będący sprzedawcą sam udzielał kredytu na zakup ratalny to traciłby istotną część podatku naliczonego od zakupu towarów handlowych, gdyby zobowiązany był do stosowania proporcji określonej w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT. A zatem przy identycznej z punktu widzenia nabywcy transakcji powstawałyby odmienne skutki podatkowe dla sprzedawcy co jest nie do pogodzenia z ogólnymi przedstawionymi powyżej zasadami obowiązującymi w podatku od towarów i usług.

Wyrok WSA we Wrocławiu z 20 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1816/14

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego