W przedmiotowej sprawie spółka z o. o. chce powołać spółkę komandytowo-akcyjną (SKA). Statut SKA będzie przewidywał możliwość wypłaty akcjonariuszom dywidendy w formie świadczenia niepieniężnego (dywidenda w naturze) ustalonego w ten sposób, że wartość bilansowa świadczenia niepieniężnego będzie odpowiadała kwocie, jaka przypadałaby na akcjonariusza w przypadku wypłaty dywidendy pieniężnej, obliczonej według zasad udziału w zyskach SKA. Przedmiotem dywidendy będą stanowiące jej majątek rzeczy i prawa, nabyte przez spółkę lub wytworzone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nowoutworzona SKA będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, jak również będzie jej przysługiwać, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego przy nabyciu lub wytworzeniu rzeczy i praw będących przedmiotem dywidendy w naturze.

Przedmiotem sporu w stała się kwestia opodatkowania dywidendy niepieniężnej z tytułu akcji w SKA. Organ podatkowy w wydanej interpretacji uznał, że czynność wypłaty dywidendy niepieniężnej w postaci rzeczy i praw, nabytych przez spółkę lub wytworzonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlega VAT, jako nieodpłatna dostawa towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz nieodpłatne świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Stanowisko to zaakceptował także WSA we Wrocławiu w toku kontroli legalności zaskarżonej interpretacji. Natomiast zdaniem spółki z o. o. taka dywidenda nie podlega VAT, ponieważ akcjonariusz nie może zapłacić za dywidendę.

Sprawa trafiła ostatecznie do NSA. Zdaniem sądu w sytuacji, gdy SKA dokonuje przekazania nieodpłatnego rzeczy dla swych akcjonariuszy to wówczas, w aspekcie ustawy o VAT dochodzi do nieodpłatnej dostawy, która na podstawie art. 7 ust. 2 tej ustawy podlega opodatkowaniu. Bez znaczenia dla tej kwalifikacji jest przyczyna przekazania tych rzeczy. Bez względu, czy to będzie umowa darowizny, czy też dywidenda z zysku spółki, w aspekcie opodatkowania podatkiem od wartości dodanej nie ma to żadnego znaczenia. Efektem ekonomicznym, które ma istotne znaczenie dla tej daniny jest to, że SKA dokonała na rzecz swoich akcjonariusz dostawy towarów.

Podobnie należy ocenić dywidendę niepieniężną w postaci przekazania praw. Dochodzi wówczas niewątpliwie do nieodpłatnego świadczenia usług ze strony spółki na rzecz akcjonariuszy, które podlega opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Reasumując, dywidenda niepieniężna w SKA, należna akcjonariuszom, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przedmiotem opodatkowania w takiej sytuacji nie jest bowiem dywidenda, lecz nieodpłatna dostawa towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT) lub nieodpłatne świadczenie usług (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Wyrok NSA z 23 października 2013 r., I FSK 1503/12