Celem programu Klinika „Prawa Człowieka a Podatki” jest edukacja studentów poprzez analizę polskich przepisów prawa podatkowego pod kątem ich zgodności ze standardami demokratycznego państwa prawnego wynikającymi z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz ich zgodności ze standardami ochrony praw człowieka w zawartymi Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Celem programu jest również zwrócenie uwagi na problemy związane ze stanowieniem i stosowaniem polskiego prawa podatkowego z punktu widzenia obywateli – podatników oraz poszukiwanie ich skutecznych rozwiązań.

Zajęcia dla studentów mają charakter warsztatowy, będą odbywać się w formie cotygodniowych seminariów organizowanych w siedzibie Fundacji. Seminaria prowadzone będą pro bono przez mec. Roberta Krasnodębskiego, radcę prawnego, doradcę podatkowego i partnera w Kancelarii Weil Gotshal & Manges, cenionego i wielokrotnie nagradzanego prawnika praktyka, doświadczonego nauczyciela akademickiego.

W ramach zajęć Klinika „Prawa Człowieka a Podatki” grupa studentów będzie zajmować się analizą wybranych spraw dotyczących problematyki prawa podatkowego. W sprawach cechujących się powszechnością naruszeń oraz przełomowym znaczeniem dla praktyki stosowania przepisów prawa podatkowego studenci wraz z prawnikami HFPC będą podejmować również działania i interwencje, mające na celu rozwiązanie konkretnych problemów obywateli - podatników.

Zajęcia w klinice „Prawa Człowieka a Podatki” umożliwią:

- zdobycie i pogłębienie wiedzy z zakresu materialnego i procesowego prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych problemów związanych z jego stosowaniem;

- poszukiwanie strategicznych rozwiązań problemów wynikłych ze stosowania przepisów prawa podatkowego w praktyce oraz podejmowanie działań i interwencji w wybranych i przełomowych sprawach;

 - zdobycie doświadczenia i praktycznych umiejętności pod okiem doświadczonych specjalistów i prawników, w szczególności przez przygotowywanie projektów pism interwencyjnych oraz obserwację rozpraw;

- uczestniczenie w działaniach podejmowanych przez HFPC w wybranych sprawach;

- poznanie specyfiki pracy pro bono oraz podejmowania działań w interesie publicznym.

„Interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów z jakimi borykali się klienci kliniki poszerzyło moja wiedzę oraz nauczyło mnie analitycznego podejścia do spraw. Kontakt z Panem Mec. Krasnodębskim, możliwość skorzystania z wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia mecenasa to największa zaleta udziału w klinice. Praca w grupie oraz częsty, bezpośredni kontakt z klientami pozwoliły zaobserwować funkcjonowanie prawa podatkowego w życiu człowieka, przedsiębiorcy, działaczy społecznych. Tego typu zajęcia uważam za najbardziej wartościowe w toku całych studiów” – tak o zajęciach w Klinice napisała w ankiecie ewaluacyjnej studentka V roku prawa na UW, uczestniczki Kliniki w roku akademickim 2014-2015

Wyróżniający się student (bądź studenci) uczestniczący w zajęciach Kliniki uzyskają możliwość udziału w letnim programie praktyk Kancelarii Weil Gotshal & Manges.

Zgłoszenia (CV oraz krótki list motywacyjny) prosimy wysyłać na adres mailowy koordynatora kliniki - Adama Ploszka: a.ploszka@hfhr.org.pl, w tytule wiadomości wpisując: Klinika „Prawa człowieka a podatki”. Z wybranymi osobami mogą zostać przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne.

Termin zgłoszeń: do 12 października 2016 r.

Termin: rok akademicki 2016/2017,

 

Miejsce: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa, ul. Zgoda 11. 

Termin: każdy czwartek 9.30-11.00.